*دبيرستان - پيش دانشگاهي - كارداني به كارشناسي*
تقسیم زمان
۸۹/۰۸/۰۱ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

خـدايا تـو چگونه زيـسـتـن را به مـن بـياموز مـن خـود چگونه مُـردن را خـواهـم آموخـت . دکترعلی شریعتی

زمان را بر كارهاي خود تقسيم كنيد تا كاري بر زمين نماند.

خیلی از مردم پشت شیشه خودروهایشان این جمله را می نویسند:" امروز، اولین روز از بقیه زندگی من است."

ولی من ترجیح می دهم این گونه تصور کنم که:" امروز، آخرین روز زندگی من است و می خواهم طوری زندگی کنم که انگار دیگر هیچ فرصتی ندارم. و به خاطر داشته باشم که امروز همان فردایی است که دیروز منتظر و نگران آن بودم ."

اگر آماده نباشیم ارزشمندترین زمان ها را نیز از دست خواهیم داد ، و کسی که آماده نیست بخت کمتری برای پیروزی خواهد داشت ، آمادگی یعنی بروز بودن در هر حرفه و کاری .

شما چی فکر می کنید؟
موضوعات مرتبط: متفرقه، روان شناسی

نقاشی بهشت !!!
۸۹/۰۷/۲۸ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

هفته بهداشت روانی گرامی باد.

گاه شاد بودن مي تواند کاري بس دشوار باشد. لازمه شاد زيستن، جستجوي زيباييها و خوبيهاست. يکي زيبايي منظره را مي بيند، ديگري کثيفي پنجره را. اين شما هستيد که انتخاب مي کنيد چه چيز را ببينيد و به چه چيز بينديشيد.

کازانتزا کيس گفته است:

"قلم و رنگ در اختيار شماست. بهشت را نقاشي کنيد و بعد، وارد آن شويد."

چه کسی از سلامت روان برخوردار است؟
تعیین رشته مجدد دانش آموزان متوسطه
۸۹/۰۷/۱۰ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

امتحان تعیین رشته مجدد دانش آموزان سال اول متوسطه

در چند روز سپری شده از سال تحصیلی جدید بارها شاهد مراجعه دانش آموزان و اولیای آنان برای تغییر رشته تحصیلی بوده ام که متأسفانه با وجود اینکه شیوه نامه و آیین نامه های مشخصی در خصوص شرایط و ضوابط تغییر رشته تحصیلی وجود دارد،به سبب کم دقتی و یا بی اطلاعی اولیای مدرسه، این عزیزان سرگردان شده که این امر باعث آمد و شدهای مکرر و بیهوده آنان ما بین اداره آموزش و پرورش و مدارس شده بود. بر همین دلیل بر آن شدم تا به اختصار و مفید این مجموعه شرایط را برای آگاهی و اطلاع اولیای محترم و دانش آموزان عزیز در این پست قرار دهم. باشد که مورد استفاده واقع گردد.   

  • دانش آموزانی که نمره لازم از دروس مرتبط با رشته و شاخه های تحصیلی مورد نظرپایه دوم را کسب نمی کنند. برای ورود به رشته مورد نظر می توانند در امتحان تعیین رشته دروس مرتبط با آن رشته در شهریور ماه شرکت نموده و با کسب نمره لازم به آن رشته هدایت شوند.


1 -  زمان ثبت نام در امتحان تعیین رشته حد اکثر تا دو هفته قبل از امتحانات شهریور ماه می باشد.

2 -  چنانچه دانش آموزی در پایان سال اول شرایط ورود به شاخه فنی وحرفه ای را کسب نکرده باشد می تواند در صورتی که در پایه دوم در شاخه نظری (ریاضی ، تجربی ، انسانی ) مشغول به تحصیل بوده باشد، در خرداد یا شهریور پایه دوم (شاخه نظری) در امتحان تعیین رشته (همزمان با امتحان تغییر رشته) شرکت نماید.

3-  دانش آموزی که به دلیل موجه نتواند در امتحان شهریور تعیین رشته شرکت نماید می تواند با رعایت کلیه شرایط و موافقت مدیر مدرسه به همراه سایر غایبین موجه واحد آموزشی درامتحان تعیین رشته شرکت نماید.

4 - نمره امتحانات تعیین رشته تاثیری در معدل سالانه یا کل دانش آموز نخواهد داشت.

5 - چنانچه دانش آموزی در پایان شهریور ماه شرایط قبولی را احراز و فقط شرایط ورود به شاخه کاردانش را داشته باشد و تمایل به کاردانش نداشته باشد می تواند یکی از راه حل های زیر را برگزیند:

1-5  راه حل اول: در یکی از رشته های کاردانش سال دوم ثبت نام و در خرداد یا شهریور پایه دوم در امتحان دروس تغییر رشته مورد نظر شرکت و پس از کسب نصاب قبولی در سال سوم رشته مورد دلخواه را ادامه داده و باقی دروس رشته جدید را در دوره تابستانی سال سوم بگذراند.

2-5   راه حل دوم: با استناد به آیین نامه اجرایی مدارس ، با توجه به قبولی در پایه اول می تواند مجدداً در پایه اول دبیرستان های غیر انتفاعی یا بزرگسالان به صورت داوطلب آزاد ثبت نام تا معدل و شرایط رشته دلخواه را کسب نماید.

3-5  راه حل سوم: دانش آموز می تواند از مهرماه در دبیرستان های بزرگسالان ثبت نام و در نیمسال اول علاوه بر 17 واحد دروس عمومی پایه دوم تعدادی از دروس تعیین رشته پایه اول را نیز انتخاب و در پایان نیمسال اول به شرط موفقیت در تمامی دروس انتخابی ، تعیین رشته کرده (شاخه نظری) و در نیمسال دوم و دوره تابستانی دروس سال دوم را گذرانده تا مهر ماه سال بعد بتواند با رعایت شرط سنی و دیگر ضوابط در پایه سوم روزانه همانند دیگر دانش آموزان ادامه تحصیل دهد.

موضوعات مرتبط: مشاوره ی تحصیلی

روز سالمند گرامی باد
۸۹/۰۷/۰۹ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

"وخدای تو حکم فرمود که جز او را نپرستید و بر پدر و مادر نیکویی کنید ، اگر یکی از آنان یا هردو به سنین کهولت و سالخوردگی رسیدند ، زینهار کلمه ای که رنجیده خاطر شوند ، نگویید و کمترین آزار به آنان نرسانید و با آنها به اکرام و احترام سخن بگویید." (سوره اسرا آیه 23)

"سالمندى دوره كمال، پربارى و بلنداى زندگى هر انسانى است، جايى از زندگى كه با انبوهى از تجربه مى توان به گذشته، امروز و به فردا نگاه كرد."

سالمندی پدیده‌ای است که می‌توان آن را مرحله‌ای از سیرطبیعی زندگی دانست که برای همه افراد بشرپیش می‌آید و همان‌طور که در تمام مراحل عمر، انسان نیازمند مراقبت‌‌های بهداشتی خاص است، سالمندی‌نیز ازاین قائده مستثنی نیست. با پیشرفت بهداشت و ارائه مراقبت‌های پیشگیرانه و کنترل بیماریهای واگیر، طول عمر انسان‌ها افزایش پیدا کرده و شمار سالمندان به شدت افزایش یافته بطوری که هم‌اکنون بیش از 5 میلیون سالمند بالای 60 سال درکشور زندگی می‌کنند که این رقم نسبت به آمار سالیان پیش افزایش چشم‌گیری داشته است. لذا آشنایی با فرایند پیر شدن و شیوه های برخورد با سالمندان و رفتارهای خاص دوران سالمندی و به تبع آن طراحی سازو کارهای مراقبت و نگهداری از آنان از ضروریاتی است که جامعه امروز ما بیش از پیش به آن نیازمند است.....

" در جامعه امروز سالمندان جزء گروه های بزرگ اجتماع به حساب می آیند . با پیشرفت علم افراد مدت طولانی تری زندگی کرده و لاجرم بایستی با تغییرات پیچیده جسمی روحی - روانی و اجتماعی که همراه با فرایند پیری حادث می شود سازگار شوند.

تکریم سالمندان:

"روز نهم مهر ماه، در هر سال به عنوان روز سالمندی نامگذاری شده است تا گامی در راستای تکریم این پدران و مادران برداشته شود. دوران سالمندی همانند دوران کودکی یا جوانی، یکی از مراحل زندگی است، با این تفاوت که دوران کودکی و جوانی سرشار از انرژی و تلاش است، ولی دوران سالمندی، با تحلیل قوا و کاهش میزان فعالیت های فیزیکی همراه است.

اسلام به سالمندان ارج می نهد و بسیار حرمت قائل است و به رعایت حقوق و احترام آنان سفارش کرده و به بهره گیری از تجارب و افکار پخته آنان تشویق می کند.

خود" بزرگسالی " و" سن بالا" در فرهنگ دینی ما احترام دارد. این سخن پیامبر خدا( ص) است :"هرکس فضیلت و مقام یک بزرگ را به خاطر سن و سالش بشناسد و اورا مورد احترام قرار دهد، خدای متعال او را از هراس و نگرانی روز قیامت ایمن می دارد."

این سخن را نیز از حضرت علی (ع) به یاد داشته باشیم که فرمود :
" دانشمند را به خاطر علمش و بزرگسال را به خاطر سن او ، باید احترام کرد."

رسول خدا (ص) فرمود:" برکت و خیر ماندگار ، همراه بزرگتر های شماست . در سخن دیگر فرمود پیرمرد در میان خانواده اش همچون یک پیامبر در میان امتش است."

سالمندان چه نیازهایی دارند؟
نیازهای سالمندان را در ایران و تمام جهان را می‌توان به 3 گروه اصلی تقسیم کرد. گروه اول نیازهای بهداشتی - درمانی هستند که شامل مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی از سالمندان است. گروه دوم نیازهای اجتماعی - اقتصادی مانند بیمه و حقوق بازنشستگی است که عدم توجه به آنها آرامش روحی، روانی و اجتماعی سالمند را مختل خواهد کرد و گروه سوم نیازهای روانی است.

منبع:(روانشناسی سالمندی تالیف گیل گارت - انتشارات خورشید آفرین 1382، پیشگفتار)

موضوعات مرتبط: اجتماعی، فرهنگی

خاطره ای تلخ اما آموزنده !!!
۸۹/۰۷/۰۱ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

امروز اول مهر اولین روز شروع رسمی کلاس های درس و مدرسه بود. ساعت ۳۰/۷ صبح چون در هیچ یک از مدارس ساعت کاری نداشتم به همراه دختر بزرگم ( ...) که وارد اول متوسطه شده به دبیرستان دخترانه (...) رفتم. خانمم هم همراه دختر کوچکترم (...) که سوم راهنمایی است به مدرسه فاطمه زهرا(س) رفت. با ورود به حیاط دبیرستان دقایقی چند را منتظر ماندم تا برنامه های تدارک دیده شده از سوی مسئولین مدرسه اجرا شده و دانش آموزان به کلاس های درس خود وارد شوند. در فاصله زمانی که آنجا بودم حرکات،گفته ها و رفتارهای دختران را با دقت نظاره می کردم. روز اول برای آن دسته از دانش آموزان که برای آمدن به مدرسه هدف داشتند روز خوشحالی بود و برای دسته ای دیگر کاش تعطیل بود. تبریک و شاد باش گفتن ها و روبوسی های دوستان قدیمی و جویاشدن حال و احوال آنانی که هنوز نیامده بودند صحنه هایی زیبا و دیدنی را خلق می کرد. بیشتر تازه واردها به مانند دختر من با اولیای خود آمده بودند و جنب و جوش قدیمی ها را تماشا می کردند.در این میان آنچه بیشتر از هر چیز توجه مرا به سوی خود جلب کرد گفتگو های همراه با خنده چند نفر از دختران کلاسهای بالاتر بود، آنان که به خیالشان من فقط یک ولی دانش آموز می باشم و از معلم بودنم خبر نداشتند حرکات و گفته های خانم(...) ناظم و خانم (...) مدیر را طوری پیش بینی می کردند که والدین خود و چند نفر از اولیای دیگری که نزدیکی من ایستاده بودند را متوجه گفته های خود کنند تا خنده ها و خاطرات اولین روز مدرسه را به کام خود و اولیایشان شیرین تر کنند. آنان به هم می گفتند: دخترا صبر کنید آلان خانم ... دستش را این جوری تکان می دهد، حالا می گوید، آلان فریاد می زند،مانتوی خود را می کشد و خیلی چیز های دیگر... راستش را اگر بخواهید شنیدن سخنان آن دختران مرا وسوسه کرد تا با دقت و توجه بیشتری گفته و حرکات ناظم و مدیر مدرسه را مشاهده کنم و صد البته هر آنچه را که دانش آموزان می گفتند به نمایش می گذاشتند. این تجربه به من ثابت کرد که تا چه اندازه تیک های رفتاری و گفتاری ما معلمین مورد توجه دانش آموزان بوده و از تمامی جهات و زوایا ما را زیر ذره بین نگاه های کنجکاوانه و صد البته شیطنت آمیز خود دارند. تا به خود آیم و بیشتر از هر زمان دیگری حساسیت و مراقبت بهتر و زیادتری از خود به خرج دهم

موضوعات مرتبط: اجتماعی، فرهنگی

همشاگردی سلام
۸۹/۰۷/۰۱ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

آغاز سال تحصیلی جدید رو  به همه دانش آموزان عزیز و همکاران بزرگوارم تبریک میگم و امیدوارم در سایه پشتکار و اراده قوی با دل هایی امیدوار و گام هایی استوار در مرحله جدیدی از زندگی که در اون قدم نهادند موفق و پیروز باشند.انشالله در کنار هم و با هم, با انگیزه و شوری وصف ناپذیر در جهت رسیدن به معنای واقعی اطلبوا العلم من المهد الی اللحد بکوشیم . لبی پر خنده و دلی شاد داشته باشید .
بیایید دست در دست هم , با عزمی جدی و دلهایی سراسر یکرنگی تلاش کنیم برای رسیدن به افقهای دوردستی که منتظر من و توست... منتظر ماست ....

کاش مي شد روي خط سرنوشت روزهاي با تو بودن را نوشت...
سرنوشت , ننوشت، گر نوشت , بد نوشت
اما باور کن نمي توان سرنوشت خويش را از سر نوشت !!! پس
 

این قافله عمر عجب می گذرد  ...............  دریاب دمی که با طرب می گذرد

موضوعات مرتبط: اجتماعی

عبور از سد کنکور و آغاز فصلی نو در زندگی جوانان
۸۹/۰۶/۲۴ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

خودم- نفر دوم ایستاده از راست

خودم- نفر دوم ایستاده از راست آقایان

عبور از سد كنكور و پذيرفته شدن در دانشگا ه، تحولي بزرگ در زندگي يك جوان ايراني است و چنانچه اين مسئله با غير بومي بودن فرد همراه گردد و شخص براي ادامه تحصيل ناگزير به ترك خانواده و اقامت در يك خوابگاه دانشجويي شده باشد، به احتمال زياد با چالشهاي متعددي مواجه خواهد بود. يكي از مسايل زندگي خوابگاهي مواجهه ناگهاني با فرهنگها و ارز شهاي متفاوت است، و شيوه برخورد با افراد مختلف، حل تعارضات بين فردي و حفظ حريم شخصي، در كنار اندوه دور شدن از محل سكونت، خانواده و دوستان و آشنايان تجربه منحصر بفردي را رقم مي زند. اين تجربه جديد نياز به شناخت راهكارهاي سازگارانه دارد.

زندگي در يك اتاق كوچك خوابگاه دانشجويي همراه با يك یا چند فرد كاملاً غريبه كار آساني نيست و مهار تهاي خاصي را می طلبد. مهارتهايي كه مي تواند براي هر فردي به ويژه دانشجوي ساكن خوابگاه مفيد باشد، عبارتند از: مهارت خودآگاهي، همدلي، كنترل هيجانهاي منفي، كنترل استرس، حل مسئله، تصميم گيري، برقراري ارتباط مؤثر و ... در كنار اين مهارت ها آموختن برخي اصول اوليه آداب معاشرت با هم اتاقي يكي از ضروري ترين آموزشهاي يك دانشجوي ساكن خوابگاه است.

به یاد داشته باشیم انسان ها با يكديگر متفاوت اند، ما کمتر مي توانيم ديگران را تغيير دهيم اما این قابليت را داريم كه خود را دگرگون سازيم و آنچه را كه مفيد است بعنوان تجربه اي خوب و به ياد ماندني از دوران زندگي خوابگاهي براي خود برگيريم.

موضوعات مرتبط: اجتماعی، فرهنگی

اسامی پذیرفته شدگان کنکور 89 سقز
۸۹/۰۶/۲۰ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )
ما معلمین ادعا نمی کنیم همواره به یاد دانش آموزانی هستیم که دوستشان داریم.ولی می توانیم ادعا کنیم  لحظاتی هم که به یادشان نیستیم نیز دوستشان داریم .
با عرض تبریک خدمت تمامی  پذیرفته شدگان آزمون سراسری ۸۹ و باآرزوی کسب مدارج بالاتر.

کار کنکور ۸۹ هم تمام شد، تمام ......تمام......تمام

یکی خندون، یکی راضی، اون یکی به فکر رفتن به شهر غربت

یکی داره با هق هق  خاک کتاباشو میگیره ،اون یکی گوشه اتاق سر گذاشته رو پاهاش آروم آروم اشک هاشو پاک میکنه

یکی تهران ، یکی اصفهان، یکی تبریز ،یکی سنندج ، یکی مشهد ،یکی اینجا،یکی اونجا،یکی هیچ جا........

هرکجا که تو هستی، اون یکی هم هست، تو و اون ، شما هستین، شما افتخار سقز هستین،  شما آباد ساز شهرمان هستین .......

حالابا کوله باری پر از آموخته،  یه نگاه بیندازین پشت سرتون، به راهی که طی کردین و یه نگاه به جلوی رویتون، پشت سرتون سقز، جلوی رویتون عرصه فراخ پیشرفت

رؤیای ســـبز  رو ببین دوستات دارن میرن       تهران  اهواز   تبریز    مشهد   سنندج  شهرکرد و....

 این قصه ای تکراری ست...
کنکور ۸۹ هم به تاریخ پیوست و تو اگر مانده ای، بی خیالش ، انشاءالله سالی دیگر

موضوعات مرتبط: اخبار دانشگاه، اجتماعی

تبریک عید سعید فطر
۸۹/۰۶/۱۸ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

استشمام عطر خوش عیدسعیدفطر،

 از پنجره ملکوتی رمضان، گوارای وجود پاکتان باد.

 

موضوعات مرتبط: متفرقه

مشهورترین نوابغ ایرانی در دنیا
۸۹/۰۶/۱۸ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

بر همگان واضح و روشن است که استعداد ایرانیان زبانزد جهانیان است و اندیشمندان ایرانی در زمینه های مطرح و مهارت های شاخص، هر زمانی که اراده کنند می توانند به راحتی در صحنه های جهانی پیشتاز باشند و با شهامتی هر چه تمامتر بر قله های افتخار بایستند. در این رابطه ما نخبگان و بزرگان لایقی در عرصه های مختلف علمی، پژوهشی، اقتصادی، سیاسی با تخصص های متعددی در رده های بالای سازمانها و کمپانی های کشورهای پیشرفته جهان داریم. نخبگانی که هر کدام به نوعی در شیوه زندگی اهالی سیاره زمین تاثیر داشته و دارند و هر کدام باعث ایجاد تغییراتی در زندگی مردم جهان شده اند. ولی متاسفانه از آنجا که فعالیت این اشخاص کمتر در جوامع داخل ایران مطرح شده، حتی ممکن است نام آنها را هم ندانیم، چه برسد به اطلاعات و تحولاتی که این عزیزان در عرصه ی علم و تکنولوژی و ... ایجاد کرده اند.

امید کردستانیمدیر بازرگانی، سهامدار و معاون ارشد کمپانی "گوگل" (Google)

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

حسین اسلامبلچیرئیس بزرگترین شرکت مخابرات در امریکا یعنی شرکت پر آوازه "AT&T"

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


انوشه انصاریموسس و مدیر کمپانی بزرگ "Telecom Technologies" امریکا و اولین زن فضانورد ایرانی

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


فریار شیرزادمعاون وزارت بازرگانی امریکا، مشاور رئیس جمهور و عضو شورای ملی امنیت ایالات متحده(دوره گذشته)

گروه اینترنتی
 پرشین استار | www.Persian-Star.org

جمشید دلشادشهردار شهر بورلی هیلز آمریکا

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

علی دیزاییاز فرماندهان ارشد پلیس لندن (مشاور حقوقی انجمن افسران پلیس لندن)

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

امیر مجیدی مهرمعاون ارشد بخش رسانه های دیجیتال شرکت "Microsoft" (فرد سمت چپ تصویر)

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

پروفسور Caro Lucasپدر رباتیک ایران

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

مینو اخترزندمدیر راه آهن کشور سوئد

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


پروفسور توفیق موسیوندمخترع نخستین قلب مصنوعی داخل بدن انسان

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

ماریا خرسندرئیس کمپانی بزرگ سونی اریکسون سوئد

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


پروفسور لطفی علی‌عسکرزادهاستاد بازنشسته دانشگاه برکلی، واضح منطق و نظریه فازی، کامپیوتر هوشمند و بنیانگذار نسل سوم کامپیوتر در جهان!

گروه اینترنتی پرشین استار |
 www.Persian-Star.org

مهندس ایمان ده بزرگیبرنده جایزه جوان ترین مهندس IT دنیا و نفر دوم المپیاد جهانی طراحی وب

 کانادا

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

پروفسور بیژن داوریمعاون ارشد کمپانی "آی بی ام" (IBM) بزرگترین کمپانی سخت افزار در جهان

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


فرزاد ناظمیمدیر فنی کمپانی "یاهو" (Yahoo)

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


پیر امیدیاربنیانگذار تجارت الکترونیکی در جهان و صاحب و مدیر کمپانی عظیم "ای‌ بی" (e-bay)

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

سینا تمدنمعاون ارشد شرکت "اپل" (Apple)

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

پروفسور مجید سمیعیجراح برجسته و متخصص بیماریهای مغز و اعصاب مقیم آلمان و رئیس افتخاری اتحادیه جهانی جراحان مغز و اعصاب

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

قاسم اسرارعضو هیئت مدیره ایستگاه فضایی ناسا

گروه اینترنتی
 پرشین استار | www.Persian-Star.org

آزاده تبازادهدانشمند ایستگاه فضایی ناسا

گروه اینترنتی
 پرشین استار | www.Persian-Star.org


کریستینا امان پورمدیر شبکه خبری "سی ان ان" (CNN)

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

پروفسور علی جواندارنده جایزه جهانی آلبرت انیشتن و اولین مخترع لیزر گازی

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

دکتر فیروز نادریمدیر پروژه های فضایی سیاره مریخ در ایستگاه فضایی ناسا مدیر برنامه های داخلی ایستگاه

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

ولی نصرمشاور رئیس جمهور آمریکا در سال 2009

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

برگرفته از http://biocam.blogfa.com

موضوعات مرتبط: متفرقه

تصاویر و خطای دید
۸۹/۰۶/۰۳ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )
به مدت یک دقیقه به وسط تصویر خیره شوید بدون اینکه چشمان خود را حرکت دهید.آنگاه ناگهان نگاه خودرابه پشت دستتان بدوزید.آیا زیر پوستتان چیزیست؟

خطای دید


حرکت در رنگهای سیاه و سفید

حرکت در رنگهای سیاه و سفید

 

 باز هم گردش در مقابل چشمان ما
چند ثانیه به تصویر فوق خیره شوید ، خطای چشم خود را بوضوح خواهید دید

چند ثانیه به تصویر فوق خیره شوید ، خطای چشم خود را بوضوح خواهید دید

باز هم گردش در مقابل چشمان ما

آیا دو خط ارغوانی موازیند یا نه؟

خطای دید

آیا میتوانید 13 چهره مخفی در این تصویر ببینید؟
خطای دید
آیا می توانید در عکس زیر 4 گرگ ببینید؟
خطای دید
به نقطه خاکستری وسط تصویر نگاه کنید.سپس سر خود را عقب و جلو ببرید. به نظر می رسد که دوایر می چرخند
خطای دید

 

 

 

این تصویر فقط خاموش و روشن میشه.اما چشم ما اونو در حال چرخش میبینه!!!جالبه نه؟

 

خطای دید

 

یه عکس جالب.بهش نگاه کنین احساس میکنین چشاتون مشکل داره!

خطای دید

 
آیا خطوط افقی موازیند یا نه؟
خطای دید
خطای دید
آیا می توانید نقاط سیاه را بشمارید؟ 

 

تو این تصویر چی میبینین؟

خطای دید

یه تصویر جالب فقط کافیه یه مقدار چشمتونو حرکت بدین
خطای دید
اطلاعيه سازمان سنجش درباره نتايج اوليه و نحوه تكميل فرم انتخاب رشته‌آزمون كارداني به كارشناسي ناپيوس
۸۹/۰۶/۰۳ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

سازمان سنجش آموزش كشور ضمن آرزوي موفقيت براي خواهران و برادران داوطلب شركت‌كننده در آزمون پذيرش دانشجو از دورة كارداني به دورة كارشناسي ناپيوسته سال 1389، بدين‌وسيله به اطلاع داوطلبان مذكور مي‌رساند كه نتيجة اوليه آزمون به صورت كارنامه تنظيم و كارنامه مذكور ، از روزسه شنبه   2/6/89 بر روي  سايت سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني www.sanjesh.org  قرار داده مي‌شود. هر يك از داوطلبان شركت‌كننده در آزمون مي‌توانند از روز سه شنبه 2/6/89 به منظور اطلاع از نتيجه آزمون خود و مشاهده كارنامه نتايج اوليه به سايت سازمان سنجش آموزش كشور مراجعه و با وارد نمودن شماره پرونده و اطلاعات كارت اعتباري ثبت نام و يا شماره پرونده ، كد رهگيري و شماره شناسنامه و يا شماره داوطلبي ، نام خانوادگي ، نام ، شماره شناسنامه و تاريخ تولد نسبت به پرينت كارنامه خوداقدام نمايند.
     ضمناً آن دسته از داوطلباني كه مجاز به انتخاب رشته هاي تحصيلي در اين آزمون شده اند ، لازم است براساس مفاد اين اطلاعيه نسبت به دريافت دفترچه راهنماي انتخاب رشته هاي تحصيلي (شماره 2) و هم چنين تكميل فرم انتخاب رشته هاي اينترنتي خود اقدام نمايند.

دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي (شماره 2) اين آزمون، ضمن اينكه در سايت اينترنتي اين سازمان قابل دسترس خواهد بود، از ساعت 8 صبح روز شنبه 6/6/89 لغايت روز سه شنبه 9/6/89 نيز از طريق باجه مركزي پست در هر شهرستان و در شهرستانهاي بزرگ از طريق مناطق پستي در اختيار داوطلبانيكه مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، قرار داده مي‌شود. لذا داوطلبانيكه مجاز به انتخاب رشته شده‌اند مي‌توانند با مراجعه به مراكز پستي شهرستان و يا مناطق پستي محل اقامت خود و با پرداخت مبلغ 6000 (شش هزار) ريال در مهلت مذكور، نسبت به دريافت آن اقدام نمايند.
2- به داوطلبانيكه مجاز به انتخاب رشته‌هاي تحصيلي آزمون كارداني به كارشناسي ناپيوسته سال 1389 شده‌اند توصيه مي‌شود ابتدا نسبت به تهيه و مطالعه دقيق دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي (دفترچه شماره 2) اقدام نموده و كد رشته محل‌هاي مورد نظر خود را استخراج و به ترتيب علاقه مرتب نمايند. پس از آن، كد رشته‌هاي انتخابي خود را در فرم پيش‌نويس نمونه‌اي كه به همين منظور دردفترچه راهنماي شماره 2 به چاپ رسيده است درج و از صحت كد رشته محل هاي انتخابي اطمينان حاصل نمايند. سپس در محدوده زماني كه از ساعت 9 صبح روز يكشنبه 7/6/89 لغايت ساعت 24 روزسه شنبه 9/6/89 مي‌باشد، براي انتخاب رشته با وارد كردن شماره كارت اعتباري ثبت نام و شماره‌پرونده و يا شماره شناسنامه، كد رهگيري زمان ثبت‌نام و شماره شناسنامه و يا شماره داوطلبي، شماره پرونده  و كد ملي (درج اين اطلاعات براي ورود به برنامه انتخاب رشته اينترنتي ضروري مي‌باشد) نسبت به ثبت كد رشته محلهاي انتخابي و تكميل فرم مذكور در مدت زماني كه در نظر گرفته شده است اقدام نمايند. بديهي است پس از تأئيد نهايي رشته‌هاي انتخابي توسط داوطلب، رسيد 14 كاراكتري توسط سيستم به عنوان رسيد در اختيار داوطلب قرار داده خواهد شد. بديهي است در غير اين صورت انتخاب رشته آنان تكميل نگرديده است.
3- تذكرات مهم:
الف ـ با توجه به اينكه كد محل‌هاي انتخابي درج شده در فرم انتخاب رشته اينترنتي پس از گرفتن تائيديه ( رسيد 14 كاراكتري) به هيچ عنوان قابل تغيير و يا تعويض نيست، لذا به داوطلبان گرامي اكيداً توصيه مي‌گردد قبل از اقدام به تكميل نهايي فرم انتخاب رشته‌هاي تحصيلي خود، جزئيات و اطلاعات مربوط به كد رشته‌هاي انتخابي (محل دانشگاه، دوره، ميزان شهريه دوره‌هاي مختلف و ...) را مطالعه نموده و مد نظر داشته باشند.
ب ـ داوطلباني كه مجاز به انتخاب رشته ‌مي‌باشند براي اينكه مراحل انتخاب رشته‌هاي تحصيلي را با موفقيت به پايان برسانند و مشكلي براي آنان بوجود نيايد، لازم است اطلاعيه‌هاي اين سازمان، دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي و شرايط و ضوابط ارگانهاي بورس دهند و مؤسساتي كه به صورت شرايط خاص پذيرش مي‌نمايند را به دقت مطالعه نمايند.
ج ـ داوطلبان گرامي مي‌توانند سؤالات خود را با شماره تلفن‌هاي 99-88923595 يا با بخش پاسخگوئي اينترنتي سايت سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني
www.sanjesh.org در ميان بگذارند.

موضوعات مرتبط: اخبار دانشگاه

اسامی داوطلبان حائز رتبه های زیر 1000 کنکور 89 در سقز
۸۹/۰۵/۱۸ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

دوست و استاد بزرگوارم جناب آقای سیدیان امسال هم به مانند سنوات قبل اسامی دانش آموزان موفقی که حائز رتبه های زیر ۱۰۰۰ در گروه های مختلف آموزشی شده اند را تهیه نموده است. بنده هم ضمن ابراز خوشحالی از موفقیت این عزیزان، زحمات برادر ارجمندم را مي ستایم.

جهت مشاهده اسامی روی لینک زیر دبل کلیک کنید.

 

مجله اینترنتی رؤیای سبز

موضوعات مرتبط: اخبار دانشگاه

آخرین توصیه ها جهت انتخاب رشته
۸۹/۰۵/۱۷ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )
 

آخرین توصیه ها به داوطلبان در زمان انتخاب رشته

با فرا رسيدن زمان انتخاب رشته آزمون سراسري از روز امروزپنجشنبه 15مرداد، ضوابط مهم و قابل توجه داوطلبان در زمان انتخاب رشته، چگونگي تغيير رشته و انتقال دانشجو، الزام انتخاب رشته‌هاي نيمه متمركز قبل از كد رشته‌هاي متمركز و عدم تاثير تكرار كد رشته‌ها در فرم انتخاب رشته‌ در قبولي داوطلب از مهمترين آنهاست را جهت توجه داوطلبان مجدداً به صورت خلاصه بیان می کنم.

1 – هرگز به یک انتخاب رشته رایانه ای اکتفا نکنید .
2 – انتخاب رشته رایانه ای مجازی بوده و هرگز علاقمندی و شخصیت شما و شرایط خاص شما را در نظر نمی گیرد.
3 – حتماً قبل از انتخاب رشته ها اطلاعاتی در خصوص دانشگا ههای مورد نظر کسب نمائید ( اطلاعاتی در زمینه ی  تاریخچه دانشگاه -  امکانات رفاهی مانند خوابگاه ،غذا و وام تحصیلی  – امکانات علمی – تعداد رشته ها – ظرفیت پذیرش  و جنسیت پذیرش – بنیه ی اقتصادی و توانایی مالی خانوده ی خود)
4 – مطالعه ی رشته های انتخابی ضروری است .( آخرین مقطع تحصیلی رشته ی انتخابی -  توانایی های شخصی با رشته -  آگاهی از دروس علمی و تخصصی رشته -  و نهایتاً وضعیت بازار کار )
5 -  توجه کنید در انتخاب رشته مشورت کنید آگاهی های لازم را ار منابع مختلف بدست آورید و لی هرگز اجازه ندهید دیگران برای شما و به جای شما تصمیم بگیرند .
6 -  در انتخاب رشته فقط در این فکر نباشید که " من می خواهم فقط قبول شوم " بلکه جوانب امر را در نظر بگیرید.
7 – شخصیت و میزان سازگاری خود را با رشته های انتخابی حتماً در نظر داشته باشید.
8 – در انتخاب رشته به سهمیه های بومی استانی – ناحیه ای – قطبی – کشوری  توجه و دقت لازم را داشته باشید.
9 -  توجه داشته باشید که گزینش و ظرفیت پذیرش دانشجو برای دوره های روزانه در سال جاری به دو صورت زیر انجام می شود.
الف ) برای برخی رشته ها در هر سه گروه آزمایشی( جدول زیر) پس از کسر سهمیه 40 درصدی رزمندگان به صورت 60 درصد داوطلبان بومی (استان ، ناحیه و قطب) تعلق می گیرد و 40 درصد باقی مانده به گزینش آزاد (سایر داوطلبان خارج از سهمیه اعلامی)اختصاص می یابد. ضمناً در صورت عدم تکمیل ظرفیت اختصاصی به سهمیه رزمندگان ، باقیمانده ظرفیت به صورت 50 درصد گزینش بومی و 50 درصد گزینش آزاد اختصاص خواهد یاقت. البته گزینش بومی شامل کلیه گرایشهای رشته های  مندرج در جدول خواهد بود.

گروه آزمایشی

نام رشته

علوم یاضی و فنی

مهندسی برق،مهندسی مکانیک،مهندسی کامپیوتر،مهندسی عمران،مهندسی معماری،مهندسی صنایع

علوم تجربی

پزشکی،دندانپزشکی،داروسازی،دامپزشکی

علوم انسانی

حقوق،روانشناسی،حسابداری

ب )  برای سایر رشته های دوره روزانه، پذیرش پس از کسر سهمیه رزمندگان به صورت 80 درصد بومی و 20 درصد آزاد خواهد بود و در صورت عدم تکمیل ظرفیت اختصاصی به رزمندگان باقیمانده ظرفیت به صورت 100 درصد بومی به پذیرش داوطلبان اختصاص خواهد یافت.
داوطلبان هنر باید توجه داشته باشند تمامي رشته‌هاي هنر در دوره روزانه به علت محدوديت ظرفيت پذيرش گزينش بومي اعمال نمي‌شود، بلکه گزينش اين قبيل رشته‌ها كشوري است.

10- گزینش و ظرفیت پذیرش دانشجو برای سایر دوره ها در سال جاری به شرح جدول زیر انجام می شود.

  نام دوره

نوع گزینش

میزان پذیرش بومی

شبانه

بومی ا ستانی

حدود80%به داوطلبان بومی استان

غیرانتفاعی

بومی ناحیه ای

حدود80%به داوطلبان بومی ناحیه

نیمه حضوری

بومی استانی

حدود80%به داوطلبان بومی استان

مجازی وبین الملل

کشوری

گزینش بومی اعمال نمی شود

پیام نور

حدود 70 درصد ظرفیت رشته ها در هر شهرستان به داوطلبان بومی آن شهرستان و حدود 30 درصد به داوطلبان بومی شهرستانهای تحت پوشش مرکز پذیرنده تعلق می گیرد.

 11 -  جهت تشخیص و آگاهی از سهمیه های بومی استانی – ناحیه ای و قطبی و کشوری به دفترچه شماره 2 مراجعه شود.
12 – در انتخاب رشته هرگز نمرات  و ضرایب خود را با داوطلبان گروههای آزمایشی دیگر مقایسه نکنید. و انتظار نداشته باشته باشید که انتخاب رشته شما هم به مانند دوست یا فامیلتان باشد چرا كه اين موضوع موجب انتخاب رشته نادرست مي‌شود.
13 – در انتخاب رشته می توانید اصل 30 را در نظر بگیرید ( به جز داوطلبان رشته های هنر و زبان خارجه ) بر اساس اصل 30 هر داوطلب می تواند 30 انتخاب اول خود را از رشته های دانشگاههای بالا انتخاب نماید .
14 -  انتخاب 3 دسته از رشته ها را به ترتیب بر اساس علایق و در نظر گرفتن  ضرایب و نمرات کل به شیوه زیر :
 الف ) رشته های بالاتر از حد  انتظار یعنی  آنهایی که شانس قبولی بین 30 درصد تا 65 درصد دارند را با توجه به علاقه در اولویت های انتخاب قرارگیرد.
ب ) رشته های در حد انتظار که شانس قبولی بین 65 درصد تا 100 درصد دارند.
ج ) رشته های  پایین تر از حد انتظار که شانس قبول در آنها حتمی و 100 درصد است.
15 – انتخابها باید طوری باشد که انتخاب اولی همواره بر دومی اولویت داشته و دومی بر سومی و به این ترتیب تا انتخاب صدم این اصل رعایت گردد.
16 – بدیهی است اولویت قرار دادن  انتخاب ها تضمین کننده قبولی در آن رشته نمی باشد.
17 – در چیدمان  انتخاب رشته ها اولویت به دانشگاههای روزانه ، شبانه ، پیام نور و غیر انتفاعی صورت گیرد. ( دکتری و مهندسی و کارشناسی های روزانه – کارشناسی های شبانه – کاردانی های روزانه – کاردانی های شبانه – پیام نور – غیر انتفاعی )
18 -  رشته های شبانه و کاردانی ها را سعی کنید که  از شهرهای خود و شهرهای همجوار انتخاب نمائید.
19 –با توجه به اين‌كه پذيرفته شدگان دوره‌هاي روزانه (اعم از رشته‌هاي تحصيلي متمركز يا نيمه متمركز) آزمون سراسري سال 1389 حتي با انصراف قطعي از تحصيل، حق ثبت‌نام و شركت در آزمون سال 1390 را نخواهند داشت، لذا به داوطلبان اكيداً توصيه مي‌شود كه در انتخاب رشته به اين امر توجه داشته باشند.
20 - اگر می خواهید فقط خود را آزمایش کنید رشته های شبانه – غیر انتفاعی – پیام نور و نیمه حضوری را انتخاب نمایید . زیرا در صورت ثبت نام کردن  و ادمه تحصیل از شرکت در کنکور سال آینده  به شرط اینکه مشمول سربازی نبوده( معافیت تحصیلی) یا از سهمیه ی خاصی استفاده نکرده باشید ، محروم نخواهید شد.
21- توجه داشته باشید انتخاب رشته های پیام نور و شبانه منوط به  انتخاب در فرم ثبت نام اولیه می باشد.
22 – داوطلبان علاقمند به انتخاب رشته های نیمه متمرکز جهت انتخاب رشته به شرایط زیر دقت نمایند.
الف ) هر داوطلب با توجه به نتایج کارنامه اولیه به ازای هر یک از دوره هایی که مجاز به انتخاب رشته گردیده است. هنگام انتخاب رشته می تواند حداکثر 2 رشته از رشته های نیمه متمرکز آن دوره را انتخاب نماید. به عنوان مثال داوطلبی که در دوره های روزانه ، شبانه و پیام نور مجاز به انتخاب رشته گردیده است می تواند 2 کد رشته از  دوره روزانه، 2 کد رشته از دوره شبانه و 2 کد رشته از رشته های پیام نور را انتخاب نماید. ( مجموعاً 6 کد رشته )
 ب ) رشته های نیمه متمرکز دارای ضوایط خاص و منوط به قبولی در آزمون های عملی رشته ی درخواستی و پرداخت شهریه های ثابت و متغیر قابل توجهی است. تغییر رشته و انتقال به سایر دوره ها امکان پذیر نیست.
ج ) انتخاب رشته های نیمه متمرکز را قبل از انتخاب های عادی بین 1 تا 9 انتخاب کنید. زیرا چنانچه داوطلبی در کد رشته متمرکزی که در اولویت قبل از کد رشته نیمه متمرکز انتخاب کرده است پذیرفته شود، در ردیف معرفی شدگان چند برابر ظرفیت رشته های نیمه متمرکز انتخابی بعد از کد قبولی قرار نخواهد گرفت.
23 – داوطلبان علاقمند به انتخاب رشته های نیمه متمرکز بایستی توجه داشته باشند که درصورت اعلام اسامی آنان در فهرست اولیه قبولی در رشته های نیمه متمرکز و عدم شرکت در آزمون های عملی می توانند در رشته ی قبولی سایر دانشگاهها در هر سطحی تحصیل نمایند . اما اگر چنانچه داوطلبی در هر رشته و سطحی از دانشگاه روزانه قبول شده و نیز در لیست نهایی قبول شدگان رشته های نیمه متمرکز نام وی اعلام شده باشد . از ادامه تحصیل وی در سایر دانشگاهها ( رشته های متمرکز) جلوگیری به عمل آمده وبایستی برای ادامه تحصیل، رشته ی نیمه متمرکز را ادامه دهد.
24 – داوطلبان رشته های  ریاضی و تجربی می توانند بعضی از رشته های علوم انسانی را  ( رشته های شناور ) در نیمه متمرکز انتخاب و در صورت قبولی ادامه تحصیل دهند.
25 – انتقال و تغییر رشته در دانشگاه پیام نور به سایر دانشگاهها ممنوع است.
26 -  فرم انتخاب رشته را بادقت خاص وچک کردن مجدد کد رشته های انتخابی تکیل نمایید.
27 – با توجه به قطعی های مکرر برق و اینترنت انتخاب رشته را به ساعات پایانی  موکول نکنید..
28- در صورت درج اشتباه کد رشته ها تنها سازمان سنجش تنها فرصت حذف آن کد رشته را در اختیار داوطلبان قرار داده و به هیچ عنوان امکان اضافه نمودن هیچ کد رشته جدیدی میسور نیست پس لازم است هنگام درج کد رشته با دقت و در صورت امکان با کامپیوتر شخصی  اقدام نمود.
29- داوطلبان توجه داشته باشند که موضوع مشورت با پدر و مادر در کنار علاقه فردی برای انتخاب رشته تحصیلی ، دانشگاه و شهر محل تحصیل بسیار حائز اهمیت بوده و نباید از آن غفلت ورزید. همچنین بايد با توجه به امكانات مالي خود و خانواده‌هايشان، ‌نسبت به انتخاب رشته‌هاي تحصيلي داراي شهريه همانند دوره‌هاي شبانه، پيام نور، دوره‌هاي نيمه حضوري و موسسات آموزش عالي غير انتفاعي، اقدام به انتخاب رشته كنند.
30-  پذيرش دانشجو در مناطق محروم، به منظور تامين نيروي متخصص استان‌هاي ايلام، بوشهر، ‌چهارمحال و بختياري، سيستان و بلوچستان، ‌كردستان، كرمانشاه، كهكيلويه و بويراحمد، لرستان و هرمزگان در رشته‌هاي مورد نياز بر حسب نظر استانداري‌هاي اين استان‌ها و به تعداد 500 نفر نسبت شانس قبولي هر يك از استان‌ها در دانشگاه‌هاي ديگر پذيرش مي‌شوند
31- تغيير رشته پذيرفته‌شدگان موضوع بند 16 ممنوع است و انتقال محل تحصيل منوط به موافقت استانداري‌ها و در محدوده دانشگاه‌هاي واقع در قطب دانشگاهي است، ضمناَ اتباع خارجي حق انتخاب اين قبيل رشته‌ها را ندارند.
32- گفتني است، شرايط تحصيل و تشكيل كلاس در رشته‌هاي تحصيلي دوره‌هاي نيمه‌حضوري دانشگاه‌ها همانند دانشگاه پيام نور است.
33- داوطلباني كه در دو گروه يا سه گروه آزمايشي شركت كرده و بر اساس كارنامه نتيجه اوليه در 2 گروه يا هر 3 گروه آزمايشي مربوط مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، بايد كد رشته‌هاي مورد علاقه خود را از هر يك از گروه‌هاي آزمايشي مربوط از طريق اينترنت منحصراً در يك فرم انتخاب رشته از اولويت 1 تا 100 وارد كنند.
34- بر اساس ضوابط انتخاب رشته، سازمان سنجش داوطلبان را در اولين كد رشته تحصيلي مندرج در اولويت انتخابي آنها كه نسبت به ساير داوطلبان متقاضي همان كد با در نظر گرفتن نمره، سهميه و ساير ضوابط، در اولويت قرار مي‌گيرند، معرفي مي‌كند، لذا چنانچه داوطلبي در اولين اولويت انتخابي خود قبول شود و در همه يا تعدادي از اولويت‌هاي انتخابي بعدي داراي نمره عملي لازم باشد، امكان معرفي وي به اولويت‌هاي بعدي به هيچ وجه ميسر نيست. بنابراين داوطلبان در انتخاب رشته دقت لازم را داشته باشند.
35- در انتخاب رشته كنكور 89 داوطلبان بايد اطلاعات مندرج در كارت اعتباري ثبت‌نام خود را شامل شماره پرونده، شماره كاربري و رمز ورو د و همچنين كدرهگيري خود را براي انجام امور بعدي (انتخاب رشته، مشاهده كارنامه نهايي، انتخاب محل رشته‌هاي نيمه متمركز، تكميل ظرفيت و ...) آزمون تا پايان بهمن ماه سال 1389، نزد خود نگهداري كنند.
36- عدم تاثير تكرار كد رشته‌ها در فرم انتخاب رشته‌ در قبولي ، تكرار كد رشته‌ها در فرم انتخاب رشته‌هاي تحصيلي، شانس قبولي داوطلبان را تغيير نمي‌دهد. بلكه اولويت انتخاب رشته بستگي به علاقه داوطلب دارد. درج كد رشته‌اي در اولويت اول يا آخر، شانس قبولي در آن رشته را تغيير نمي‌دهد.


کدام شهر ؟ کدام رشته ؟ کدام دانشگاه ؟........
۸۹/۰۵/۱۷ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )
 

بر روی لینک های  زیر کلیک کنید

 روش ابتکاری انتخاب رشته  C.F.U

 

شانس و احتمال قبولی خود را برآورد کنید!!


سقز و كنكور 89 به روايت تصوير
۸۹/۰۴/۱۲ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

 ديروز با سمت رابط در جلسه آزمون سراسري سال ۸۹ در گروه امتحاني علوم تجربي ، حوزه اجرايي شهيد آويني حضور داشتم، به دقت داوطلبان را زير نظر داشتم، چهره، حركات و رفتارهاي هريك در نوع خود جالب توجه بود. حضور اوليه آنان در جلسه،دعا و آيت الكرسي خواندن،اضطراب و دلهره هايشان (تا حدي كه بعضي از آنان براي بارها مجبور به ترك صندلي خود شدند)، چهره هاي درهم و برافروخته و نگران از نتيجه و آينده و نيز تعدادي ديگر هم بي خيال و خواب آلوده كه از همان دقايق اوليه پخش دفترچه هاي اختصاصي لم داده و با آسودگي خاطر تا پايان آزمون سر بر دسته صندلي خوابيدند، همه و همه خالق خاطرات و صحنه هاي به ياد ماندني بودند.

كنكور89 در سقز به روايتتصوير

 

كنكور89 در سقز به روايت تصوير

كنكور89 در سقز به روايت تصوير

 

 كنكور89 درسقز به روايت تصوير

http://siho.bblogfa.com

http://siho.blogfa.com

http://siho.blogfa.com

 

موضوعات مرتبط: متفرقه، اخبار دانشگاه

بچه ها و روزهاي تابستان
۸۹/۰۴/۰۱ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

كودكان و نوجوانان در طول سال تحصيلي سخت مشغول درس خواندن و فراگيري مهارت هاي علمي ، آموزشي گوناگوني هستند كه گاه موجب خستگي ذهن و روان آنها مي شود. با شروع تابستان و آغاز تعطيلات آنها فرصتي پيدا مي كنند تا به دور از چهارچوب هاي كليشه اي مدرسه به دنبال فعاليت هاي مورد علاقه ي خود بروند. خوشبختانه تعطيلات تابستان براي بچه ها فرصتي است كه هم خستگي روز هاي درس و مدرسه را از تن به در كنند و هم براي پدر و مادرها زمان مناسبي است كه برنامه هايي براي پرورش و رشد توانايي ها و استعدادهاي فرزندانشان تدارك ببينند. تعطيلات تابستان در عين آن كه مي تواند بسيار مفرح شاد و آموزنده باشد، مي تواند خسته كننده و يك نواخت هم باشد. در اين روزها بچه ها هم دوست دارند چند ساعتي تلويزيون تماشا كنند هم به بازي هاي گوناگون بپردازند و هم مهارت هاي مختلفي ياد بگيرند.                        

از آن جا كه روند ياد گيري پرورش و آموزش هيچ گاه متوقف نمي شود بچه هايي كه در طول تابستان دست به يك سلسله فعاليت هاي گوناگون و متنوع مي زنند (مثل خواندن كتاب هاي علمي، ادبي، داستاني و انجام آزمايش هاي ساده، يادگيري هنر هاي مختلف، تمرين كارورزي و آموختن مهارت هاي جديد) سال تحصيلي جديد را با نيرو، توان و درك بهتري آغاز مي كنند. روز هاي تابستان بهترين زمان براي كشف و يافتن بسياري از اطلاعات و موضوع هاي متنوع است. به طور حتم ما نمي خواهيم فرزندانمان فكر كنند كه تنها محل و زمان يادگيري، مدرسه وسال تحصيلي است. بلكه دوست مي داريم كه فرزندانمان بدانند كه مي توانند در هر زمان و هر مكان و با هر وسيله اي مطلبي ارزشمند بياموزند. يادگيري آنها نه تنها پاي بند مكاني به اسم مدرسه نيست بلكه فراتر ازآن محدود به كتاب، جزوه و يا آموزگار هم نمي باشد. تابستان فرصتي در اختيار بچه ها قرار مي دهد تا بدون در نظر گرفتن نظام آموزشي مدرسه به دنبال يافتن پاسخ هاي متنوع براي پرسش هاي فراوان خود باشند. براي مثال زماني كه به اتفاق اعضاي خانواده ي خود به مسافرت و يا بازديد از مكان علمي تاريخي وتفريحي برويم،مي توانيم براي هر چه پر بار تر كردن گردش و بازديد خود كتاب مقاله و يا جزوه اي درباره ي آن مكان براي فرزندانمان بخوانيم و اطلاعات و معلومات او را افزايش دهيم. دانستن سوابق و زندگي نامه ي افراد مشهور تاريخ علم و هنر هنگام بازديد از موزه ها آرامگاه ها و مكان ها ي باستاني مي تواند آموزش فرهنگ و علوم اجتماعي محسوب شود. دانستن اطلاعاتي پيرامون تغيرات محيطي موقعيت شهر ها و منابع طبيعي مي تواند آموزش علوم و جغرافيا باشد.

پس خوب است زماني كه ما والدين و مربيان قصد داريم برنامه يا فعاليتي را براي روزهاي تابستان كودكانمان در نظر بگيريم، به علايق و استعدادهاي آنان نيز توجه نموده تا با ميل و رغبت بيشتري به انجام آن ها بپردازند.


هوش خود را بسنجيد
۸۹/۰۳/۲۶ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )
بر روي لينك زير كليك كنيد

http://iqtest.dk/main.swf

موضوعات مرتبط: آزمون های روانی و شخصیت

چگونگي برخورد والدين با کارنامه فرزندان
۸۹/۰۳/۲۰ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

اکنون که امتحانات خرداد ماه به پايان رسيده، دانش آموزان و والدین بي صبرانه منتظر  مشاهده نتایج امتحانات هستند. نتايجي كه ماحصل تلاش معلمان، اوليا و بويژه دانش‌آموزان پس از طي 9 ماه از سال تحصيلي با ارائه كارنامه آنان منعكس مي‌شود، كه اين هم جزيي از موقعيت‌هاي حساس زندگي دانش‌آموز است. كارنامه مي‌تواند با سامانه‌ي در نظر گرفتن نظام آموزش و پرورش و فرآيند ياددهي – يادگيري، سر آغاز دوره جديد آموزش نيزتلقي شود. ايام دريافت كارنامه پس از امتحانات خرداد ماه، آبستن تحولات و رخدادهاي مختلفي است و بعضاً به بحران‌هاي مهمي در خانواده تبديل مي‌شود نگراني‌ها و انتظارات قبل از صدور كارنامه‌ها و واقعيت‌هاي پس از آن، فضايي ناامن و صحنه‌هاي ناشايستي در خانواده‌ها ايجاد مي‌كند و ايام تعطيلات تابستاني راتلخ مي‌نمايد. در حالي كه بايد روز برداشت محصول و چيدن ميوه‌هاي علم، روزي با نشاط و شاداب باشد.

واقعاً چه عواملي موجب بروز اين معضلات مي‌شود؟

پاسخ را بايد در نگرش و عقايد حاكم بر خانواده‌ها و مدارس جستجو كرد. بازخوردرفتارهاي اطرافيان دانش‌آموزان منجر به ايجاد فضاي ناآرام و تشويش خاطر آنان مي‌شودو بايد براي تلطيف آن فرهنگ‌سازي شود.

پس ضروري است كه والدين محترم به هنگام دريافت نتايج امتحانات فرزندانشان توصيه هاي زير را براي كاهش نگراني‌ها و كنترل بحران هاي پس از دريافت كارنامه‌ها مد نظر داشته باشند:

1- نبايد بيش از حد به نمرات دانش‌آموزان حساسيت نشان داد. بايد بپذيريم كه تربيت و آموزش و ميزان كارايي آن فقط از طريق تعدادي نمره نمايان نمي‌شود و ممكن است بخشي از نمرات كسب نشده به واسطه بي‌دقتي يا بروز مشكل از ناحيه طرح سؤالات باشد. لذا عملكرد واقعي دانش‌آموزان در رفتارها، نگرش‌ها و مهارت‌هاي زندگي متجلي مي‌شود. بيست‌گرايي و حساس ساختن فراگيران به نمره 20 نيز تبعات نامناسبي برذهن وروان فراگيران دارد.

2- از مقايسه نمرات دانش‌آموزان با ديگران پرهيز شود، چرا كه انسان داراي تفاوت هاي فردي است. دانش‌آموزان توانايي‌هاي متفاوتي دارند و قرار نيست همه عين هم باشند. لذا مقايسه كردن موجب كاهش اعتماد به نفس، حسادت و ناراحتي آنان مي‌شود. بنابراين نبايد به مقايسه آنان با اقوام و ديگران مبادرت شود. مي‌بايستي دانش‌آموز را نسبت به شرايط خود و وضعيت قبلي خود مقايسه كردو روند پيشرفت و يا عدم آن را جستجو كرد.

 3- دانش‌آموزان هر نمره‌اي كه بگيرند، قابل تقديرند. اگر دانش‌آموز نسبت به عملكردهاي قبلي خود رشد داشته باشد، با هر نمره‌اي قابل تقدير است. نبايد تشويق صرفاً در يك گستره رقابتي انجام شود، بلكه اگر نقاط ضعف دانش‌آموز نسبت به قبل رفع شده باشد، شايسته تشويق است.

4- مشاهده شده كه والدين نسبت به فرزنداني كه تجديد شده يا نمرات ضعيفي به دست آورده اند بيتوجه بوده آنان را ترد و يا محروم از امكانات تفريحي،رفاهي و... مي كنند، بي‌توجه بودن به فرزندان و طرد كردن آنان مشكل را وارد يك مرحله پيشرفته‌ترمي‌كند، كاري كه نبايد هرگز صورت پذيرد، اتفاقاً فزنداني كه ضعف درسي دارند بايد كانون توجه خانواده قرارگيرند نه اينكه تهديد شوند و محروميت‌هاي مضاعف درباره آنان اعمال گردد.

 5- نبايد به واسطه نمرات كمتر از انتظار، دانش‌آموزان را از نظر تفريح و تفنن تحريم كرد. بلكه بايد آنان از اوقات فراغت براي جبران نقايص‌ خويش استفاده كنند. محروميت و تحريم از علايق، از توجه فراگيرندگان به علم آموزي مي‌كاهد و خسارت‌هاي جبران‌ناپذيري در افراد ايجاد مي‌نمايد.

 6- انتظارات اوليا، از فرزندان بايد واقع‌بينانه باشد. والدين بايد براساس توان وظرفيت فرزندان خود انتظار داشته باشند.

به عنوان مثال دانش‌آموزي كه در حد نمره 19 و 20 نباشد، از او انتظار آن رانبايد داشت

7- توصيه مي‌شود كه به جاي تهديد و تضعيف فرزندان، طي نشستي با اعضاي خانواده علل و دلايل ضعف او بررسي شود و راه‌حل‌هاي تكميلي و اصلاحي ارايه گردد و در محيطي آرام، آسيب‌شناسي و براساس دلايل افت تحصيلي به چاره‌جويي بپردازند.

موضوعات مرتبط: مشاوره ی خانواده

زندگی یعنی . ! ؟
۸۹/۰۲/۰۶ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )
 

از خياطي پر سيدند : زندگي يعني چه؟ گفت:

 (دوختن پارگي هاي روح  و دل با نخ توبه)

از نقاشي پرسيدند: زندگي يعني چه؟ گفت:

(به تصوير کشيدن زيباييها با بزرگ نمايي بالا در نگاه آدم ها )

از با غباني پرسيدند: زندگي يعني چه ؟گفت:

(کاشتن بذر عشق در زمين دلها زير نور ايمان )

از ميوه فروشي پرسيدند: زندگي يعني چه ؟ گفت:

(دستچين کردن خوبي ها در صندوقچه ي قلب )

از آهنگسازي پر سيدند: زندگي  يعني چه؟ گفت:

(به تصنيف در آوردن سمفوني عشق در روح و جان آدمها )

از نظر شما زندگي چه معنايي دارد؟....................................

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

موضوعات مرتبط: متفرقه

آموزش و پرورش و اصل سی ام قانون اساسی
۸۹/۰۲/۰۲ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

حمیدرضا حاجی بابایی :

وزیر آموزش وپرورش در گفتگو با مهر پیرامون آخرین تصمیم گیریها برای ادامه تحصیل دانشجویان فنی و حرفه ای درآموزشکده های وابسته به این وزارتخانه گفت:ادامه تحصیل این افراد از امسال فقط از طریق دانشگاههای وابسته به وزارت علوم امکانپذیر است و آموزش وپرورش مسئولیتی در این باره ندارد.

حاجی بابایی اعلام این مطلب افزود: سازمان بازرسی کل کشور از وزارت آموزش و پرورش ایراد گرفته که وظیفه این وزارتخانه طبق اصل سی ام قانون اساسی، ارائه آموزش تا پایان دوره دیپلم است و حق ارائه مدرک کاردانی را ندارد.

پیش از این دانش آموزان فنی و حرفه ای پس از اخذ مدرک دیپلم، تحصیلات خود را در آموزشکده ها و دانشکده های وابسته به وزارت آموزش و پرورش ادامه می دادند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: دوره کاردانی و کارشناسی ناپیوسته دوره های فنی و حرفه ای به وزارت علوم بازگردانده شد که با موافقت وزیر علوم در سال جاری تمامی این دوره ها در دانشگاههای سراسر کشور شامل دولتی و پیام نور ایجاد می شود.

حاجی بابایی تصریح کرد: با ایجاد این شرایط نه تنها مشکلی برای دانش آموزان و دانشجویان فنی و حرفه ای ایجاد نشده بلکه آنها با این تصمیم درست یک گام به جلو بر خواهند داشت.

موضوعات مرتبط: اخبار دانشگاه

هفته مشاغل و وظايف مسئولين مدارس
۸۹/۰۱/۳۱ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

هفته مشاغل : فرصتها و راهکارها :هر سال از اول اردیبهشت به مدت یک هفته مشاوران و مدیران مدارس درگیر برنامه های هفته معرفی مشاغل می باشند . در هفته مشاغل دانش اموزان با برنامه های مختلف مدرسه آشنایی و اطلاعاتی در خصوص حرفه ها و رشته های تحصیلی و شغل های مختلف بدست می اورند. علاوه براین  در سالهای اخیر به دلیل وجود شغل های متنوع وزیاد و حرفه های گوناگون و رشته های  تحصیلی مختلف و همچنین گسترش مدارس فنی و حرفه ای  اهمیت برنامه بیشتر شده است . مشاوران ومدیران در برگزاری هفته مشاغل سه وظیفه مهم دارند :

1- وظایف قبل از شروع هفته مشاغل که شامل تشکیل ستاد برگزاری با حضور مدیرمشاور و معاون و دیگر همکاران ، شناسایی و هماهنگی و انتخاب مکان ها و کارخانه ها و مراکزی که دانش آموزان  از آن مکان بازدید بعمل می آورند . مذاکره و هماهنگی و انتخاب برخی  متخصصان و شاغلان برای حضور در مدرسه وبیان شرح وظایف و مسئولیتها و میزان در آمد و جایگاه و نحوه ورود به حرفه و شغل و....
 2- وظایف مدیران و مشاوران در هفته مشاغل ( اول اردیبهشت تا هفتم ) شامل اجرا ، همکاری ، نظارت ، و تقسیم مسئولیت و...
۳- وظایف مدیرو مشاور در پایان هفته مشاغل شامل تهیه گزارش کامل و تکمیل فرم های بخشنامه و ارسال به اداره آموزش وپرورش.

 برخی از برنامه های مدارس در هفته مشاغل :
1- بازدید از مراکز ومدارس فنی وحرفه ای و کار ودانش
2- دعوت از سخنرانان و صاحبان حرف و مشاغل
3- بازدید ازکارخانه ها  شرکتها و موسسات دولتی و خصوصی و مراکز خوداشتغالی
 4- تهیه پوستر و تراکت و بروشور برای معرفی مشاغل و رشته های تحصیلی
 5- نمایش فیلم در آموزشگاه با معناوین ومحتوی شغلی و تحصیلی
 6- برگزاری مسابقات مقاله نویسی و نقاشی و تحقیقی تحت محتوی و عناوین کار و هفته مشاغل
7- تهیه لیستی از رشته های دانشگاهی به تفکیک رشته های تحصیلی و گروههای آموزشی و ارایه به دانش آموزان
 8- تشکیل نمایشگاهی با محتوی معرفی مشاغل ( عکس و پوستر وکتاب وفیلم و.... )
۹- دعوت از دانش آموزانی که دانش آموزان  مدرسه بوده و در ادارات و کارخانه ها مشغول یا در دانشگاهها ومراکز دیگر در حال تحصیلی هستند . این دانش اموزان می توانند تجربیات خود را در اختیار دیگر دانش اموزان قرار دهند.
 10 - وبرنامه های دیگر

موضوعات مرتبط: مشاوره ی تحصیلی

طرح هاي پژوهشي و اقدام پژوهي
۸۹/۰۱/۲۸ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

چند سالي است كه بحث و برنامه معلم پژوهنده در آموزش و پرورش مورد توجه قرار گرفته است. معلمين و كاركنان آموزشي كه مي خواهند براي بهسازي و ايجاد تحول در وضعيت فعلي آموزش كلاس درس و مدارس شخصاً به پژوهش بپردازند  و نتايج آن را خود و همكارانشان در حين كار و عمل در كلاس هاي درس و مدارس ملاحظه كنند. اينجانب همچون ساير معلمين علاقمند به پژوهش بر ا ين باورم كه تا خود معلمين وارد ميدان نشوند نمي توان فقط به اتكاي يافته هاي پژوهشي پژوهشگران دانشگاهي و  مرسوم تحول چشمگيري در آموزش و يادگيري به وجود آورد. به همين سبب با هنايت به تجربه وموفقيت شخصي در ارائه طرح هاي موفق در سنوات گذشته بر آن هستم تا تجربيات خود و روش هاي مناسب انتخاب طرح هاي پژوهشي را در اختيار همكاران علاقمند بگذارم  باشد كه مقبول افتد.
طرح هاي پژوهشي متنوع اند كه برخي از آنان براي مقاصد درماني و بعضي براي اهداف پژوهشي به كار مي روند كه درواقع هدف استفاده از آنها آزمودن روش هاي تازه و برقراري روابط قانونمند علمي است. بيشتر مواقع درمانگران عمدتاً به قصد كمك به مدد جويان خود روشي را روي آنان پياده مي كنند و تنها با مشاهده بهبود مشكل و اثر گذاري روش مداخله رضايت خاطر كسب مي كنند و جريان درمان را متوقف مي كنند. اما زماني هست كه تغيير دهنده ي رفتار نه تنها به قصد درمان بلكه براي آزمودن يك فرضيه علمي يا تعيين اثر بخشي يك روش تغيير رفتار آن را بر روي مراجعان پياده مي كنند كه در چنين حالتي طرح مورد استفاده بايد يك طرح كامل پژوهشي باشدكه علاوه بر نشان دادن جريان بهبود مشكل، نشان دهنده ي تعميم پذيري يافته هاي حاصل به موارد مشابه آن مشكل نيز مي باشد. كوتاه سخن آن كه اگر چنان چه پژوهشگر هدفش بهبودي شرايط مددجو يا وضعيت موجود وي باشد بايستي در هر مرحله كه نتيجه لازم را مشاهده كرد طرح و آزمايش را متوقف نمايد و اگر چنانچه به دنبال يافته هاي قابل تعميم است بايستي طرح هاي مورد بحث را به صورت كامل اجرا نمايد.
در طرح هاي پژوهش معلمان يا همان " اقدام پژوهي در عمل " چون هدف درمان موردي بوده و اثبات علمي و تعميم آن جزء اهداف اصلي نبوده لذا بايستي در انتخاب طرح پژوهشي مناسب و صحيح و حساسيت لازم را به خرج داد.

در اين بحث كوتاه به معرفي مختصر طرح هاي پژوهشي A-B-A ، A-B  و A-B-A-B  مي پردازم .

در تغيير رفتار و رفتار درماني ، پ‍ژوهش عموماً به صورت تك آزمودني يا تك موردي صورت مي گيرد.

پژوهش تك آزمودني از دو نظر بر پژوهش گروهي مزيت دارد:
1 – تأثير روش مورد بررسي ر بر فرد فرد آزمودني ها نشان مي دهد.
2- نگراني پژوهشگر را در يافتن گروهي از افراد داراي مشكل يكسان برطرف مي سازد.

در طرح A-B يك مرحله ي اصلي خط پايه وجود دارد كه در آن رفتار آماج در شرايط طبيعي مورد بررسي قرار مي گيرد.بعد از اين مرحله ، مرحله ي اعمال روش است كه در آن متغيير مستقل يا روش درماني به كار گرفته مي شود تا آثار آن مورد ارزيابي قرار مي گيرد. در طرح A-B ، علاوه بر دو مرحله اصلي پيش گرفته ،گاهي مرحله سومي به نام مرحله ي پيگيري نيز مورد استفاده قرار مي گيردكه در آن رفتار تغيير يافته براي مدتي در شرايط طبيعي خارج از آزمايشگاه يا مركز درماني مورد مشاهده واقع مي شود.
در طرح A-B-A ، علاوه بر مراحل اصلي طرح A-B، مرحله ي سومي نيز وجود داردكه در آن شرايط خي پايه بازگشت مي كند. هدف از بازگشت دادن رفتار به شرايط خط پايه اين است كه معلوم شود آيا علت اصلي تغيير رفتار در مرحله B، روش تغيير رفتار ، يعني متغيير مستقل بوده است يا چيزي ديگر.
طرح A-B-A-B، از طرح A-B-A يك  مرحله بيشتر دارد. در اين مرحله اضافي، شرايط آزمايشي، يعني متغيير مستقل يا روش درماني، بار ديگر به اجرا در مي آيد. هدف از اين كار آن است كه رفتار مورد نظر در پايان آزمايش اصلاح شده و رها گردد. به سخن ديگر ، از آنجا كه هدف از اجراي طرح هاي تك آزمودني ، علاوه بر كشف روابط بين متغيير ها، اصلاح رفتارهاي نامطلوب در شرايط آموزشي و باليني است، لازم است كه بعد از مرحله ي بازگشتي كه در آن رفتار به حالت خط پايه بازگردانده مي شود، روش درماني يا آموزشي را مجدداً مورد استفاده قرار دهيم تا رفتار مورد نظر به سطح دلخواه بازگردد. هرچند كه طرح بازگشتي A-B-A-B بهترين و معمول ترين طرح پژوهش تك آزمودني است ، با اين حال استفاده از آن هميشه ميسر نيست. از جمله موارد غير قابل استفاده بودن اين طرح آن است كه بعضي وقت ها بازگشت دادن رفتاري كه در مراحل اوليه پژوهش يا درمان تغيير مي يابد غير ممكن است. علاوه بر اين، گاه استفاده از اين طرح نامعقول و حتي ممكن است كه خطرناك باشد. هر زمان كه استفاده از طرح پژوهشي بازگشتي نا ميسر باشد، مي توان به جاي آن از طرح هاي چند خط پايه اي استفاده كرد.
در طرح چند خط پايه اي با استفاده از رفتار هاي مختلف يك فرد، هم زمان چند رفتار مختلف از يك آزمودني با استفاده از يك روش واحد تغيير مي يابد. اگر روش مورد نظر بر همه ي رفتارهاي آزمودني اثر بگذارد، چنين استنباط مي شود كه عوامل تغيير رفتار روش مورد نظر بوده است. در طرح چند خط پايه اي با استفاده از يك رفتار فرد در موقعيت هاي مختلف، يك رفتار از فرد در چند موقعيت متفاوت مورد بررسي قرار مي گيرد و اگر روش مورد نظر در همه ي موقعيت ها در رفتار فرد اثر گذاشت نتيجه گيري مي شود كه علت تغيير رفتار روش اعمال شده بوده است.
در طرح چند خط پايه اي با استفاده از افراد مختلف، روش مورد آزمايش با يك رفتار واحد از چند طرح مورد آزمايش قرار مي گيرد. چنان كه رفتار همه افراد پس از اجراي روش مورد نظر تغيير كرد، مي توان نتيجه گرفت كه عامل اصلي ايجاد تغيير رفتار ، روش مورد نظر بوده است. 
نكته قابل توجه معلمي بزرگوار پژوهنده اين كه در هيچ يك از طرح هاي پژوهشي حوزه تغير رفتار و رفتار درماني از روش هاي آماري استفاده نمي شود و اغلب پژوهشگران نيازي به استفاده از آن نمي بينند.

براي دست يابي به نحوه نوشتن گزارش اقدام پژوهي بر روي لينك زير از همين وب اينــــــــــجا را كليك كنيد.

موضوعات مرتبط: متفرقه

پیام تبریک سال نو
۸۹/۰۱/۰۱ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )
 

 

بر ما سالی گذشت ، بر زمین گردشی و بر روزگار حکایتی

امید آنکه کهنه رفته باشد به نکویی و نو آید به شادمانی

بهار ۱۳۸۹ مبارک

موضوعات مرتبط: متفرقه

سقز شهری 3500ساله
۸۸/۱۲/۲۷ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

آغاز سفرهاي نوروزي بهانه اي براي معرفي

 سقز شهری 3500ساله      

کردستان استانی سرسبز و خرم با وسعتی معادل ۲۸ هزار و ۲۰۳ کیلومتر مربع در غرب ایران و در مجاورت بخش شرقی کشور عراق قرار دارد.
این استان که در دامنه‌ها و دشت‌های پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی قرار گرفته است، از شمال به استان‌های آذربایجان غربی و زنجان، از شرق به همدان و زنجان، از جنوب به استان کرمانشاه و از غرب به کشور عراق محدود است.
شهرستان‌های این استان عبارتند از: بانه،‌ بیجار، دیواندره، سقز،‌ سنندج،‌ قروه، کامیاران و مریوان. در حال حاضر استان کردستان با مجموعه شهرها،‌ روستاها و عشایری که در اقصی نقاط آن پراکنده شده و استقرار یافته‌اند، به یکی از نواحی در حال توسعه غرب کشور تبدیل شده و از پتانسیل‌های توریستی و تفرجگاهی بسیار خوبی برخوردار می باشد. كردستان یکی از استان های با اهمیت ایران است که ازلحاظ اقتصادكشاورزی و دامپروری از قطب های اساسی ایران به شمار می آید.

● صنایع دستی استان کردستان بسیار متنوع بوده و قدمتی دیرینه دارند و موسیقی كردی یكی از بارزترین ویژه گی فرهنگی قوم كرد است. طراوت، شادابی، فضای عرفانی و درآمیختگی مضامین با تاریخ گذشته كردها، بخشی ازخصوصیات موسیقی کردی است. جنگل های بلوط، آبشارها و رودخانه های خروشان، چشمه های طبیعی و کوه های سر به فلک کشیده؛ طبیعت زیبا و چشم نواز کردستان را رقم زده و یکی از زیباترین جلوه های گردشگری طبیعی ایران را در دامنه های زاگرس به وجود آورده است.

● مکان های دیدنی و تاریخی
استان کردستان به لحاظ تاریخ و قدمت طولانی و جغرافیای خاص خود از مکان های تاریخی و طبیعی با ارزشی برخوردار است که در مناطق مختلف استان پراکنده شده اند. جنگل های بلوط، آبشارها و رودخانه های خروشان، چشمه های طبیعی و کوه های سر به فلک کشیده؛ طبیعت زیبا و چشم نواز کردستان را رقم زده و یکی از زیباترین جلوه های گردشگری طبیعی ایران را در دامنه های زاگرس به وجود آورده است.
جاذبه های تاریخی و معماری منطقه که شامل قلعه های قدیمی، مسجد های تاریخی، حمام ها و... می شوند، همراه با آیین ها و فرهنگ رایج بین اقوام کرد از مهم ترین جاذبه های استان کردستان است. رقص های محلی و بومی این استان که در مراسم شادی و سرور اجرا می شوند، هم از نظر مضمون و هم از نظر شكل درخور توجه است.
موسیقی كردی یكی از بارزترین ویژه گی فرهنگی قوم كرد است. طراوت، شادابی، فضای عرفانی و درآمیختگی مضامین با تاریخ گذشته كردها، بخشی ازخصوصیات موسیقی کردی است. مجموع جاذبه های طبیعی، تاریخی، اجتماعی و فرهنگی؛ استان کردستان را به منطقه ای دیدنی تبدیل کرده که بازدید از آن برای هر گردشگری جذاب و خاطره انگیز خواهد بود.

● صنایع و معادن
صنایع استان كردستان به دو گروه ماشینی و دستی تقسیم می شوند. صنایع ماشینی استان مشتمل بر گروه های صنایع كانی غیر فلزی، شیمیایی، سلولزی، نساجی، چرم، غذایی، برق و الكترونیك هستند.
در حال حاضر درنقاط شهری و روستایی كردستان عده كثیری به تولید محصولات گوناگون دستی كه هم مصرف خانگی و هم ارزش تجاری دارند مشغول هستند. فرش بافی، گلیم بافی، نساجی، نازک كاری چوب، ‌گیوه دوزی، خراطی، سوزن دوزی، قلاب دوزی، پولک دوزی، منجوق دوزی و ساخت زینت آلات محلی، موج (كه در منازل به عنوان رختخواب پیچ مورد استفاده قرار می گیرد)، جانماز، شال بافی، دستبافت ها، جاجیم بافی و قالی بافی از صنایع دستی عمده این استان است.

● کشاورزی و دامداری
استان كردستان از لحاظ اقتصاد كشاورزی و دام پروری یكی از قطب های اساسی ایران محسوب می شود. فعالیت های كشاورزی در این استان به صورت دیمی و آبی انجام می گیرد. از تولیدات كشاورزی این استان می توان گندم، جو و حبوبات را نام برد. به علت وجود مراتع غنی و آب کافی، این منطقه از دام داری پررونقی برخوردار است. از میان دام ها گوسفند و بره بیش ترین اهمیت و تعداد را دارند. پرورش زنبور عسل در این استان از رونق زیادی برخوردار است و عسل از مهم ترین تولیدات کشاورزان کردستان به شمار می رود.

● مشخصات جغرافیایی
استان كردستان در مجاورت بخش خاوری كشور عراق قرار دارد. این استان كه در دامنه ها و دشت های پراكنده سلسله کوه های زاگرس میانی قرار دارد از شمال به استان های آذربایجان غربی و زنجان، از خاور به همدان و زنجان، از جنوب به استان كرمانشاه و از باختر به كشور عراق محدود می شود.
استان كردستان از نظر جغرافیایی بین ۳۴ درجه و ۴۴ دقیقه تا ۳۶ درجه و ۳۰ دقیقه پهنای شمالی و ۴۵ درجه و ۳۱ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۱۶ دقیقه درازای خاوری قرار دارد. این استان از لحاظ جغرافیای طبیعی تحت تاثیر جریان هوای گرم و سرد بوده و اقلیم های گوناگونی را به وجود می آورد. تمام نواحی استان در بهار و تابستان آب و هوایی خنک و معتدل و در زمستان سرد و برفی دارد.

سقز قدیم

شهرستان سقز

می گویند که این شهر با نام ایزیرتا در نخستین اتحاد ماد، پایتخت مادها بود. سرکردگان ماد در اطراف شهر استحکاماتی برای خود ساختند که از آن جمله زیویه و قپلانتوی کنونی (آدامائیت) را می‌توان نام برد. در این زمان سارگن دوم پادشاه آشور به سرزمین ماد تاخت، مادها شکست خوردند و ایزیرتا، زیویه و آدامائیت را ویران کرد.
پس از آن سکاها به تحدید بنای این شهر پرداختند و سقز را به نام اسکیت (ساکز) به‌عنوان پایتخت خود انتخاب کردند. نام امروز سقز از نام قوم سکه- سکا- اسکیت- سکز به یادگار مانده است و سکز همان ساکز است. دو وجه تسمیه دیگر نیز برای این شهر نقل شده است؛ یکی به دلیل درخت حبه‌الخضر یا ون است که گویا در اطراف سقز وجود داشت و دیگر این که، این شهر را سه دختر ساخته‌اند و لذا سه قز (قز در ترکی به معنی دختر) نامیده می‌شد.شهر سقز سابقاً در دشتی در جنوب غربی شهر فعلی قرار داشت که اکنون به کهنه سقز یا سقز کهنه معروف است.
شهر فعلی ابتدا در اطراف بازار به‌وجود آمد و قدیمی‌ترین محله، همان محله بازار شهر است که بعداً در اثر ارتباط تبریز، سنندج و بانه طرفین جاده‌های آن آباد شد. در حال حاضر، موقعیت طبیعی و نحوه استقرار شهر در دامنه ارتفاعات و رودخانه‌ای که از کنار آن جاری است، این شهر را به یکی از زیباترین و دیدنی ترین شهرهای کردستان مبدل ساخته است.

 

مراکز دیدنی و تاریخی سقز:
▪ قلعه زیویه
▪ تپه زیویه
▪ دشت های سقز
▪ جنگلهای سقز
▪ سیمینه رود
▪ حمام حاج صالح ( موزه سقز)
▪ مسجد دو مناره
▪ بازار روز
▪ راسته بازار اردلان
▪ پاساژ و مراکز خرید متعدد پارچه و وسایل صوتی و تصویری
▪ پارک ساحلی کوثر
▪ منطقه حفاظت شده حیات وحش عبدالرزاق

زیویه از نمایی دیگرتپه باستانی زیوهطبیعت اطراف سقز

 

نمایی از پارک ساحلی کوثرکوههای عبدالرزاق

مسجد دو مناره

موضوعات مرتبط: متفرقه

یاد بگیریم انتقاد را بپذیریم.
۸۸/۱۱/۱۹ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

 

هیچ کس از انتقاد خوشش نمی آید. ما دوست داریم باور کنیم هر کار که می کنیم درست است. حتی اگر خلاف آن حقیقت داشته باشد.وقتی اشتباه مرتکب می شویم , ترجیح می دهیم کسی متوجه نشود.اما مردم متوجه می شوند و گاهی نیز اشتباهات ما را گوشزد می کنند. شاید این حتی وظیفه آنهاست که اشتباهات ما را ببینند و به ما کمک کنند که در آینده دیگر مرتکب آنها نشویم. هر قدر دیگران سعی کنند مثبت باشند , اما انتقاد ناراحت کننده است . اگر نکات زیر را به خاطر داشته باشیم, از تلخی انتقاد کمی کاسته می شود.

1- هرگز تداعی عمل نکنیم , این فقط بی ثباتی و عدم اعتماد به نفس مارا نشان می دهدو در ضمن طغیانهای احساسی به ندرت چیزی را حل می کنند و معمولا وضع را بدتر می کنند..

2- اگر انتقاد را بیش از یک بار شنیده ایم حتما آن را جدی بگیریم و به آن توجه کنیم. اگر افراد متعددی یک نظریه مشابه بدهند حتما اشکالی وجود دارد که باید حل شود.

3- منبع انتقاد را در نظر بگیریم, آیا شخصی که از ما انتقاد کرده از چیز دیگری دلخور است ؟ آیا این واکنش تند دلیل خاصی دارد؟

4- یاد بگیریم آرام باشیم. کار آسانی نیست اما می توانیم یاد بگیریم حتی در شرایط سخت آرامش خود را حفظ کنیم کشیدن نفسهای عمیق و آرام در این راه به ما کمک می کند.

5- خود را از رفتار خود جدا کنیم. حتی آدمهای خوب هم ممکن است رفتارهای نادرست از خود بروز دهند. اشتباه کردن به معنای بد بودن ما نیست.

6- سعی کنیم چیزی یاد بگیریم. ممکن است یک انتقاد درس بزرگی برای ما در بر داشته باشد. بعداْ به آن انتقاد بیشتر فکر کنیم . اگر بجا بود ببینیم چگونه می توانیم اشکال را بر طرف کرده و پیشرفت کنیم.

ما با اینکه انتقاد را منفی می دانیم اما در واقع می تواند یک نیروی مثبت در کمک به ما، برای پیشرفت به حساب بیاید. شاید هرگز از انتقاد خوشمان نیاید اما می توانیم یاد بگیریدم آن را بپذیریم.

 

موضوعات مرتبط: متفرقه

رابرت گانیه Rabart Gagne
۸۸/۱۱/۱۶ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

شرایط یادگیری گانیه      Gagne, conditions of learning

رابرت گانیه در کتاب «شرایط یادگیری» مفهومی از یادگیری ارائه می کند. او خاطر نشان می کند که برای درک چگونگی تغییر نوزاد به بزرگسال، باید به عواملی که قسمت اعظم آن تکوینی است (رشد) و آنهایی که مربوط به تجارب محیطی است (یادگیری) توجه شود.
 
چون بسیاری از یادگیریها تا حد زیادی به رویدادهای محیطی بستگی دارد. گانیه براساس تحلیلی که از شرایط یادگیری می کند. سلسله مراتبی را از هشت نوع یادگیری پیشنهاد می کند که به ترتیب پیچیده تر می شوند:


1- نشانه آموزی: این یادگیری در آزمایشهای کلاسیک شرطی شدن پاولوف آمده است، که در آنها بازتابی غیرارادی به وسیله محرکی انتخاب شده فعال می شود. مثلاً وقتی زنگ به صادر می آید، بزاق سگ ترشح می شود:


2- یادگیری محرک- پاسخ: نمونه ای از این مورد، آزمایشهای شرطی شدن عامل اسکینر است. در این آزمایشها اعمال ارادی به وسیله تقویت شکل می گیرد.


3- زنجیره بندی (یادگیری زنجیره ای): اعمال جداگانه ای که قبلاً از طریق یادگیری S-R کشف شده است وقتی به طور متوالی و منظم اتفاق بیفتد و به تقویت منجر شود، باهم ترکیب می شوند (مثلاً، راننده ای مبتدی یاد می گیرد تا با ترکیب مهارتها و مشاهداتی که قبلاً کسب کرده است ماشین را براند: اطمینان از اینکه دنده خلاص است، قراردادن سویچ در جای خود، گرداندن سویچ، شنیدن صدای موتور، رها کردن سویچ و کم کردن گاز.)


4- تداعی کلامی: زنجیره های کلامی از طریق فرایندی کسب می شوند که شامل عناصر زیر است: تداعیهای S-R که قبلاً در قالب لغات کسب شده است، ارتباط رمزی بین لغات جدید و قدیم، مجاورت هریک از حلقه ها با حلقه های بعدی، و نشانه ای از اینکه پاسخ جدید صحیح است.


5- یادگیری افتراقی: دانش آموز یاد می گیرد که همچنان که خزانه تداعیهای کلامی او متعدد و پیچیده تر می شود، به پاسخ های خود به تداعیهای کلامی تنوع بخشد. مهمترین شکل در تسلط براین نوع یادگیری تداخل بین زنجیره های جدید و قدیم است.


6- یادگیری مفهوم: یادگیرنده به چیزها یا رویدادها به صورت یک رده پاسخ می دهد. مثلاً کودک مفهوم وسط را به این طریق یاد می گیرد که در معرض مجموعه های زیادی از اشیای مختلف قرار می گیرد و به این تعمیم دست می یابد که مفهوم «وسط» به هرچیزی بین چیزهای دیگر، صرف نظر از اندازه یا شکل آنها، اطلاق می شود.


7- یادگیری قوانین: دانش آموز یاد می گیرد که حلقه های مفاهیم یادگرفته شده قبلی را با هم ترکیب کند و یا ارتباط دهد. 


8- حل مسئله: فرد می آموزد که قوانین را به نحوی ترکیب کند که بتواند آنها را در موقعیتهای جدید متنوعی به کار برد.

موضوعات مرتبط: روان شناسی

قوانین فیزیک و موفقیت در کنکور !!!
۸۸/۱۱/۱۶ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

حتماً شما هم میتوانید.

مطالبی خارق العاده که سرنوشتتان را دگرگون خواهد کرد پیدا کردن چنین راهکار های شگفت انگیزی آن هم یک کجا کم نظیر است تمام این مطالب را خود م امتحان کرده ام(البته افرادزیاد دیگری هم امتحان کرده اند) و کاملا جواب داده تمام این ها را مو به مو و با تمام وجود انجام دهید و بعد از مدتی از نتایج آن شگفت زده خواهید شد.

 چگونه میتوانیم رتبه ی برتر کنکورسراسری شویم ؟

بجای اینکه دنبال کلاس کنکور خوب بگردید یا چندین کتاب بخوانید یا کتاب بعضیارو چندین بار بخوانید این مطالب رو خوب بخونید.

قانون اول نیوتون: اگر شما مثل دیگران زندگی میکنید رتبه ای مثل دیگران بدست خواهید آورد برای بدست آوردن رتبه های خارق العاده باید خارق العاده و متفاوت زندگی کنید( اگر شما دانش آموز خارق العاده ای را میشناسید تمام رفتار و افکار او را تقلید کنید و مانند او زندگی کنید پس شما در کنکور آن رتبه ای را میارید که او خواهد آورد) وقتی خواهر یا برادر بزرگتر در یک خانواده رتبه ا ی خارق العاده ای میاورد در کمال شگفتی در آن خانواده فرزند بعدی نیز همانگونه میشود درحالی که میدانیم در یک خانواده ضریب هوشی افراد کاملاً متفاوت است اما نحو ه ی زندگی تحصیلی و افکار کاملاً مشابه است حتماً در اقوام خود چنین مواردی دیده اید این طور نیست؟

برای پشت کنکوریهای سال دومی: شما که فلان رتبه رو در کنکور آوردید چگونه زندگی کردید که اینطور شد؟وقتی شما کارنامه ی کنکور را گرفتید و دیدید که رتبتون افتضاحه(بعد از یک روز ابقوره ریختن)با قدرت میگید که من مطمئن هستم که سال بعد فلان نتیجه ی خوب را خواهم آورد (متاسفانه باید بگم که اینطور نخواهد شدو شما فقط جوگیر شدید)باید بدانید که اگر سال دوم هم مثل سال اول زندگی کنید همان نتیجه ای را خواهید گرفت که سال اول گرفتید...

قانون دوم نیوتون: یک سوال بسیار مهم چگونه میتوان تغییر کرد و انسان دیگری شد؟یک جواب کاملاً مطمئن:انسان یک ویزگی بسیار مهم داره اونم اینه که ضمیرناخود آگاه انسان که تمام قدرت های انسان را در دست داره هیچی حالیش نیست(ببخشید منظورم این بود که فرق بین واقعیت وادا درآوردن را نمیفهمه)یعنی اگر شما به مدت 21 روزیا 30 روز ادای یک دانش آموز عالی رو در بیارید بعد از این مدت واقعاً تبدیل به چنین دانش آموزی میشید (البته منظورم این نیست که مثل اون لباس بپوشید)

قانون اول انشتین: تعریف حوزه ی واحد:تمام رفتار ها و افکارتمام انسان های موفق در سراسر دنیا دریک حوزه ی واحد تعریف میشه(به زبون خودمون چه اون دانش آموزی که در تهران در رشته ی ریاضی رتبه ی یک رقمی میاره وچه اون دانش آموزی که در یک روستای دور افتاده همون رتبه رو میاره همشون یه مدل ادا و افکار هایی دارند) پس شما هم مثل دانش آموزان نابغه زندگی کنید تا شما هم نابغه بشید.

 تعدادی از رفتار هایی که شما باید دقیفاً آن را تقلید کنید:

1- گذشته ی تحصیلی خود را فراموش کنید به فکر آینده ی تحصیلی خود نیز نباشید که آینده چه خواهد شد فقط به امروز خود و این هفته ی خود فکر کنید با تمام وجود ادای دانش آموزی را دربیاورید که هدفش خوب درس خواندن است نه نمره ی20 و از خوب درس خواندن لذت میبرد(عاملی اصلی در افزایش شدید انگیزه ) اصلاً به این فکر نکنید که کی این فصل کتاب را تموم میکنیدبدون اینکه شما به دنبال نمر ه های بالا باشید نمره های بالا به سراغ شما میاید. مثلا اگر در کوهنوردی همش به این فکر کنید که کی میرسید به قله نه تنها هیچ وقت به قله نمی رسید بلکه هیچ لذتی از کوهنوردی نخواهید برد از مسیر لذت ببرید.

2- مخصوصاً اگر داوطلب کنکور هستید به هیچ وجه به این فکر نکنید که دلتان میخواهد چه رشته ای و چه دانشگاهی قبول بشید یا اینکه اگر در فلان رشته قبول بشید چه فوایدی داره این مورد عامل اصلی خستگی از درس خواندن و بر عکس تصور بعضی ها عامل بی انگیزگی واسترس شدید قبل از کنکور وسر جلسه ی کنکور وتنفر از مطالعه است وعامل افت تحصیلی بعضی از دانش اموزان خوب  اگر شما از یک دانش اموز خارق العاده بپرسید چه رشته ای میخوای بری؟یکی ازاین چند جواب را به شما میده که البته از ته دل راستشو میگه:1-نمیدونم2-حالا ببینیم چطور بشه3-نتیجه اصلا مهم نیست خود درس خوندن برام مهمه 4-اصلا تا حالا بهش فکر نکردم گذینه ی 5- همه ی موارد.  در واقع سعی کنید هدفتون خود اون کاری باشه که انجام میدید مثال:ثروتمند ترین مرد دنیا رابرت گیتس صاحب مایکروسافت میگه:صرف کار کردن لذت بخش است(مطمئنا همین عامل باعث شد که اون به مرور زمان به نابغه ی نرم افزار تبدیل بشه)

3-  این یکی خیلی مهمه :اگر وقت زیادی برای مطالعه دارید بدون کاهش کیفیت همون مقدار مطالعه را در مدت کمتری به اتمام برسانید این امر باعث میشود هوش و خلاقیت شما افزایش پیدا کند(این مورد از نظر علمی اثبات شده)مثال خیلی مهم:شما میخواهید سه سطر از کتاب دین وزندگی رو حفظ بکنید بعد از فهم مطلب در مدت کوتاهی به جای اینکه بعد از بیست بار رو خوانی سعی کنید تعریف را حفظی بگید ,دوبار از روش بخونید و سعی کنید از حفظ بگید خب بعدش چی میشه؟معلومه دیگه نمیتونیدهمشو بگید خب یک بار دیگر برمیگردید تا ببینید کدوم قسمتشو نتونستید بگید و سعی میکنید یه بار دیگه همشو بگید(منظورم از همش واو ننداز حفظ کردن نیست طوری حفظ کنیدکه معلم نمره ی کامل رو بده)همین مدل رو ادامه بدید تا تعریف رو حفظ بشید اگه همیشه اینطور درس بخونید در کمال شگفتی ضریب هوشی شما به مقدار زیادی  افزایش پیدا خواهد کردوهمیطور کیفیت مطالعه ی شما همون طور که در مورد من اتفاق افتاد(متاسفانه دراکثر مراکز کنکور ی خلاف اینرو اموزش میدن)

 برگرفته از سایت http://drnajafi.blogfa.com/post-1200.aspxدکتر محمد علی نجفی

موضوعات مرتبط: مشاوره ی تحصیلی

«قانون مادربزرگ»
۸۸/۱۱/۰۳ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

اصل پریماک   Premack principle

دیویدپریماک، روان شناس و پژوهشگر آمریکایی، در نتیجه آزمایشهای خود با جانوران آمریکایی،       دریافت که هر پاسخ یا رفتاری که دارای بسامد یا فراوانی بالائی باشد می تواند به عنوان عامل تقویتی برای رفتاری که دارای احتمال وقوع یا فراوانی کمتری است به کار رود . برای مثال اگر به کودک گفته شود، موقعی می توانی تلویزیون را روشن کنی که مشقهایت را نوشته باشی. در اینجا تماشای تلویزیون برای کودک دارای فراوانی بالاست که می تواند به عنوان عامل تقویتی برای نوشتن مشق که دارای بسامد کمتری است به کار رود. این اصل را «قانون مادربزرگ» نیز نامیده اند که پاسخی وقوع پاسخ دیگر را در اختیار خود می گیرد.

از نظریه "نسبیت تقویت" پریماک به عنوان یکی از نظریه پردازان کارکرد گرایی می توان جهت اصلاح و بهبود رفتار و عملکرد دانش آموزان و فرزندان خود استفاده نمود.  
منبع : مقدمه ای بر نظریه های یادگیری- بی.آر.هنگهان

موضوعات مرتبط: روان شناسی

بخشنامه جديد آموزش و پرورش درباره امتحانات پيش ‌دانشگاهي
۸۸/۱۱/۰۳ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

بر اساس بخشنامه جدید آموزش و پرورش شيوه‌نامه امتحانات پيش‌دانشگاهي تغيير كرده و امتحانات بعضی از دروس در سال جاری به شیوه نهایی و هماهنگ کشوری برگزار می شود. براین اساس دانش آموزان هر کدام از رشته های سه گانه شاخه نظری در 2 درس عمومي و 2 درس تخصصي امتحاناتشان نهايي است.

همچنین برگزاری این امتحانات به صورت متمرکز بوده و تصحيح اوراق امتحانات با حوزه‌هاي تصحيح خواهد بود.

موضوعات مرتبط: اخبار دانشگاه

حذفيات جديد از كنكور 89
۸۸/۱۱/۰۳ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

بخش‌هاي«براي مطالعه» كتاب قرآن و تعليمات ديني2 (دين و زندگي 2) سال دوم دبيرستان از منابع سوالات آزمون سراسري سال 1389 حذف شد. 
بر اساس اعلام دفتر برنامه ريزي و تاليف كتب درسي وزارت آموزش و پرورش مبني بر حذف بخش‌هاي«براي مطالعه» از كتاب قرآن و تعليمات ديني2 (دين و زندگي 2) سال دوم دبيرستان، اين بخشها به فهرست حذفيات منابع سوالات آزمون سراسري سال 1389 كه در شماره‌هاي پيشين هفته نامه پيك سنجش درج شده است، اضافه مي‌شود. 

موضوعات مرتبط: اخبار دانشگاه

نمرات پیش دانشگاهی در کنکور89 تأثیر ندارد .
۸۸/۱۱/۰۳ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

حسین توکلی معاون سازمان در گفتگو با خبرنگار مهر تشریح نمود که : در کنکور 89 سوابق تحصیلی به میزان 15 درصد تأثیر خواهد داشت و این سوابق بر اساس نمرات 10 درس سال سوم دبیرستان در نظر گرفته می شود.

وی اظهار داشت: سال گذشته 15 درصد سوابق تحصیلی به صورت معدل نمرات امتحانی سال سوم دبیرستان در کنکور لحاظ شد.

معاون سازمان سنجش آموزش کشور گفت: اما امسال نمرات امتحانات بر اساس جداول سازمان سنجش محاسبه می شود و نمره کل به میزان 15 درصد در کنکور 89 تأثیرگذار خواهد بود.

وی درباره تأثیرگذاری نمرات امتحانات پیش دانشگاهی در کنکور سراسری 89 به مهر گفت: در صورتی که حتی آموزش و پرورش بتواند امتحانات دوره پیش دانشگاهی را در سال جاری به صورت سراسری و استاندارد برگزار کند، تصحیح اوراق و اعلام نتیجه امتحانات به سازمان سنجش فرایند طولانی دارد که تا آن زمان کنکور 89 برگزار و نتیجه آن نیز اعلام می شود.

توکلی اضافه کرد: از این رو به هیچ عنوان نمرات پیش دانشگاهی در کنکور 89 اعمال نمی شود.

موضوعات مرتبط: اخبار دانشگاه

بحث حذف كنكور در حال نهایی شدن !!!
۸۸/۱۰/۲۰ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

از سالي دو کنکور ، تا سالي «صفر» کنکور ؟؟؟!!!

سرانجام پس از مدت ها بحث، جدل، هم انديشي و گمانه زني، قرار شده در دو سال آينده سد بزرگ و دلهره آور «کنکور» از پيش روي ورود جوانان ايراني به دانشگاه ها برداشته شود. در واقع در چهار دهه اخير، گنجايش محدود دانشگاه هاي سراسري در جذب دانشجو و نيز علاقه و اشتياق روز افزون فارغ التحصيلان دوره متوسطه براي ورود به نظام آموزش عالي، باعث درگرفتن حرف و حديثهاي فراواني در مورد نحوه «گزينش» دانشجويان بوده است که استفاده از آزموني عظيم تحت عنوان «کنکور»، به همه اين غائله ها پايان مي داد. با وجود اين، آزمون چهار ساعته که مي توانست سرنوشت يک عمر ميليونها جوان را دستخوش تغييرات جدي کند،( قطعاً داراي معايبي هم بود)، مورد تيررس انتقادهاي کارشناسان قرار گرفت تا جايي که وکلاي مجلس را بر آن داشت تا براي خلاصي از شر كنكور، دست به دامان ماده و تبصره هايي براي حذف آن بشوند. با اين همه، بر خلاف آنچه خيلي ها تصور مي کنند، حذف کنکور به هيچ وجه به «دردسرهاي کنکور» را از بين نمي برد و همين حالا، پيش از آنکه اصولاً طرح مزبور وارد مرحله اجرايي شود، فرياد معترضان و منتقدان بلند شده و خيلي ها به مصايب روزهاي بدون کنکور فکر مي کنند؛ به ايامي که بايد راه هاي جديدتري براي پر کردن ظرفيت محدود صندلي هاي دانشگاهي پيدا شود و به تبع آن، آفتهاي تازه تري هم از راه برسد. ( قبلاً‌ چالش هاي پيش روي حذف كنكور را در  اينـــــــــجا گذاشته ام.

بحث حذف كنكور چگونه آغاز شد؟

کنکور، کنکور، کنکور؛ حتي اگر خودتان هيچ وقت جزو پشت کنکوري ها نبوده ايد يا طعم استرس مرگبار اين آزمون را از خاطر برده ايد، همين حالا مي توانيد سرکي به اوضاع و احوال خانواده هاي درگير با اين موضوع بين در و همسايه يا فاميل و آشنا بکشيد و از رنجهاي طاقت فرسايي که خيلي از آنها براي حداقل يک سال تمام تحمل مي کنند، آگاهي نسبي به دست بياوريد. واقعيت آن است که بحث مشکلات ريز و درشت برگزاري کنکور به شکل کنوني اش، از خيلي پيشتر ذهن صاحب نظران و تحليلگران را اشغال کرده بود. در اين ميان، انبوه راهکارها و راه حل هاي پيشنهادي نيز يا عملاً مورد بررسي قرار نمي گرفتند، يا توجه چنداني به آنها نمي شد. جريان نارضايتي نسبي از وضعيت برگزاري کنکور، ادامه داشت تا اينکه سرانجام در سال 84 ، زاهدي وزير سابق علوم پيشنهاد خود مبني بر برگزاري سالانه دو نوبت آزمون کنکور را ارايه کرد تا از حجم اضطرابها و استرسهاي اين امتحان کاسته شود. طرح ساماندهي کنکور، اگرچه در سال 85 از وزارت علوم به شوراي عالي انقلاب فرهنگي رفت و حتي در مجلس شوراي اسلامي هم مورد تصويب قرار گرفت، اما جوهره آن با توجه به صلاحديد وکلاي پارلمان، دچار تحول بنيادي شد؛ بدين ترتيب که اهالي بهارستان در اين سال تصميم گرفتند رفته رفته مقدمات حذف کنکور را فراهم نمايند، به نحوي که تا پايان دهه هشتاد، ديگر خبري از سد رفيع «کنکور» نباشد. اين گونه بود که ماجراي اعمال اصلاح در نحوه پذيرش دانشجو، از برگزاري سالي دو کنکور، به حذف کامل اين آزمون مسأله ساز منتهي شد. در حال حاضر قرار شده کنکور سراسري دانشگاه ها از سال 91 به طور کامل حذف شود و به جاي آن، آنچه «سوابق تحصيلي» دانش آموزان خوانده مي شود براي پذيرش دانشجو مدنظر قرار بگيرد؛ مفهومي که از هم اکنون مي شود حدس زد چه جار و جنجالهايي پشت آن نهفته است. در بحث زير معايب و دردسرهاي فابل تآمل اين طرح را در ادامه مطلب موشكافي خواهم نمود باشد كه توانسته باشم اطلاعات مختصري را در اختيار كاربران گرامي به اين پست را فراهم نمايم.

كاربران ارجمند لطفاًنظرات سازنده خود را برايم به اشتراك بگذاريد. ممنونم.

موضوعات مرتبط: اخبار دانشگاه

رواج تقلب در بین دانش آموزان !!!
۸۸/۱۰/۱۰ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

 نام امتحان همواره دلهره‌آور و اضطراب‌آفرين است. قدر مسلم آزمون و امتحان هر چه باشد برای دانش آموزان محروميت‌ها و بي‌خوابي‌هایی داشته و چون به صورت های مستقیم و غیرمستقیم با سرنوشت آنان گره خورده پيامدهای منفی( نگراني از سرزنش‌ها، دلهره شكست، عقب‌ماندن و ناكامي در آرزوها و آرمان‌ها)را به دنبال داشته و روح و جان آنان را مي‌آزارد و باعث مي‌شود تا به دنبال راهي باشند تا در مورد موفقيت اطمينان بيابند. يكي از اين راه‌هايي كه ممكن است به طرف آن گرايش پيدا كنند تقلب در امتحان است.با اينكه براي مقابله با اين تخلف در آموزش و پرورش قوانين دقيقي پيش‌بيني شده است اما در عمل اين مشكل روز به روز در حال گسترش است و بيم آن مي‌رود كه در آينده‌اي نه‌چندان دور ديگر نتوان با ديدن مدرك تحصيلي كسي در مورد معلومات و دانش وي اظهارنظر درستی کرد.

امروز 10/10/88 در جلسه امتحانات نوبت اول دبیرستان .... به عنوان مراقب حضور داشتم که متأسفانه شاهد سعی دانش آموزان برای تقلب در امتحانات بودم. هر چند که من سریع متوجه شده و ابزار تقلب را از آنان گرفتم ولی ورقه هیچکدام را نگرفتم و آنان را به  شیوه های مختلف متوجه عمل خلافشان کردم . روانشناسان تقلب را یک بیماری روحی شخصیتی میدانند ومی گویند باید یک پیام روشن و دقیقی در مورد نادرستی و قبح تقلب به دانش آموزان ارائه شود. شیوه عمل و برخورد بجا و مناسب من با دانش آموزان متقلب در سرجلسه امتحان باعث شد که   دو سه نفر از آنان پس از پایان جلسه سراغم آمده و از کرده خود عذرخواهی نموده و متهد شدند که دیگر تکرار نکنند.
برخی مطالعات دلیل اصلی بروز تقلب را ناشی از دو عامل میدانند :
1-فشار ها وانتظاراتی که بر دانش آموزان برای کسب موفقیت وارد می شود .
2- برآورد دانش آموزان از احتمال گیر نیفتادنش در جریان تقلب (سهل انگاری مراقبین)

امروزه قبح تقلب در نظر دانش آموزان، والدین و برخی معلمین کم رنگ شده است و این می تواند هشدار دهنده باشد. چون فرزندان جامعه با تقلب کردن آسیب می بینند و تقلب میتواند این پیام را برای آنها داشته باشد که خطاهای دیگری را هم می توان این چنین انجام داد و قوانین و مقررات دیگری را هم می توان این چنین زیر پا گذاشت.
به اعتقاد من باید جلو تقلب دانش آموزان گرفته شود چون :
- در صورت داشتن اميد به تقلب، دانش‌آموز هيچ تلاشي براي يادگيري درس نشان نمي‌دهد.
- دانش‌آموز ساعي با ديدن رواج تقلب و دريافت نتايج غيرواقعي ديگران با استفاده از اين روش، انگيزه خود را نسبت به تلاش براي يادگيري از دست مي‌دهد.
- تقلب در صورت آشكار بودن، نوعي بي‌حرمتي و توهين به معلم است.
- با رواج تقلب دانش‌آموز ياد مي‌گيرد كه روش رسيدن به هدف چندان مهم نيست، مهم رسيدن به هدف است از هر راهي.
- دانش‌آموزي كه در پايه‌هاي پايين‌‌تر از اين روش استفاده كرده است در سال‌هاي بعد در يادگيري مطالب جديد دچار مشكل مي‌شود .
همچنین دانش آموز باید بداند که تقلب نتایج منفی زیر را از نظر روانی برای وی به دنبال خواهد داشت.
1- بروز احساس ترس. فرد متقلّب از آبرو و از احتمال لو رفتن خود می ترسد و چون می ترسد  احساس امنیت او به خطر میافتد. و تحت تاثیر عوامل فیزیولوژیکی قرار میگیرد. و به دین صورت به خودش آسیب میزند.
2- بروز احساس حقارت. تقلب به طور ضمنی در انسان احساس حقارت بوجود می آورد زیرا تا انسان احساس کمبود و نیاز عاجزانه نداشته باشد دست به تقلب نمی زند. اما این احساس حقارت، با احساس ناتوانی در پاسخ دادن به سئوالات تشدید میشود. و ضربه بیشتر به انسان میزند.
3- بروز رفتار پنهان کاری. که فرد میخواهد چیزی را پنهان کند آنهم امری را که خود به خلاف آن واقف است و این یعنی، فرد دانسته خطا می کند و زمینه های خطای را دیگری را هم بر روی خود میگشاید.

=====================================================

به نظر شما کاربرگرامی برای اینکه گسترش میل به تقلب در دانش آموزان به طور کامل از بین برود چه باید کرد؟ لطفاً راهکارهای اساسی و کاربردی خود را در قسمت نظرات مطرح بفرمائید.

موضوعات مرتبط: مشاوره ی تحصیلی

بازی آنلاین تمرکز حواس
۸۸/۱۰/۰۹ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

بازی که در اینجا ملاحظه میفرمایید یک بازی نوشته شده با جاوا اسکریپت است که به بازی تمرکز حواس شهرت دارد ، البته گفته میشود فقط نوابغ قادرند به مدت سی ثانیه یا بیشتر این بازی را ادامه دهند و همچنین خلبانان نیروی هوایی آمریکا میتوانند بیش از یک دقیقه در این بازی استقامت نمایند.
شاید شما هم یک نابغه باشید و بتوانید رکورد خلبانهای آمریکایی را بشکنید.
این بازی به تمرکز حواس بسیار بالایی نیاز دارد.

برای شروع بازی روی تصویر مشابه تصویر بالا در قسمت امکانات وبلاگ دبل کلیک کرده و مطابق با دستورالعمل پایین اقدام نمایید.

دستورالعمل بازی
ماوس را روي مربع قرمز نگه داشته و آن را حركت دهيد.
سعي كنيد مربع قرمز رنگ با ديواره مربع/مستطيل هاي آبي رنگ برخورد نكند.
اگر بتوانيد بيشتر از 30 ثانيه از برخورد جلوگيري كنيد، به احتمال زیاد شما يك نابغه هستيد!
گفته شده خلبانان نيروي هوايي آمريكا تا بیش از 1 دقيقه مي توانند به بازي ادامه بدهند!

موضوعات مرتبط: متفرقه

تبریک شب یلدا
۸۸/۰۹/۳۰ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

شب يلدا يا «شب چله» شب اول زمستان و درازترين شب سال است. و فردای آن با دميدن خورشيد، روزها بزرگ تر شده و تابش نور ايزدی افزونی می يابد. اين بود که ايرانيان باستان، آخر پاييز و اول زمستان را شب زايش مهر يا زايش خورشيد می خواندند و برای آن جشن بزرگی بر پا می کردند.
اين جشن در ماه پارسي «دي» قرار دارد که نام آفريننده در زمان قبل از زرتشتيان بوده است که بعدها او به نام آفريننده نور معروف شد،همان که در زبان انگليسي "day"خوانده ميشود.

يلدا و جشنهاي مربوطه که در اين شب برگزار مي شود،يک سنت باستاني است.يلدا يک جشن آريايي است و پيروان ميتراييسم آن را از هزاران سال پيش در ايران برگزار مي کرده اند.يلدا روز تولد ميترا يا مهر است.اين جشن به اندازه زماني که مردم فصول را تعيين کردند کهن است.

نور،روز و روشنايي خورشيد،نشانه هايي از آفريدگار بود در حالي که شب ،تاريکي و سرما نشانه هايي از اهريمن. مشاهده تغييرات مداوم شب و روز مردم را به اين باور رسانده بود که شب و روز يا روشنايي و تاريکي در يک جنگ هميشگي به سر مي برند.روزهاي بلندتر روزهاي پيروزي روشنايي بود درحالي که روزهاي کوتاه تر نشانه اي از غلبه تاريکي.
براي در امان بودن از خطر اهريمن،در اين شب همه دور هم جمع مي شدند و با برافروختن آتش از خورشيد طلب برکت مي کردند.

آيين شب يلدا يا شب چله، خوردن آجيل مخصوص ، هندوانه، انار و شيرينی و ميوه های گوناگون است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند. در اين شب هم مثل جشن تيرگان، فال گرفتن از کتاب حافظ مرسوم است. حاضران با انتخاب و شکستن گردو از روی پوکی و يا پری آن، آينده گويی می کنند.

بر گرفته از کتابهای
" دیدی نو از آیینی کهن " نوشته دکتر فرهنگ مهر
"گاهشماري و جشنهاي ايران باستان" نوشته هاشم رازي

عمرتون صد شب یلدا، دلتون قد یه دریا، توی این شب های سرما، یادتون همیشه با ما.
 
یلدایتان مبارک
 
راستی چند ساعت بیشتر به آخر پاییز نمونده، جوجه هاتونو شمردین!؟
 

smsهای شب یلدا را در ادامه مطلب بخوانید.

 
موضوعات مرتبط: متفرقه

اضطراب امتحان و راههای مقابله با آن
۸۸/۰۹/۲۷ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

اضطراب امتحان چیست و چه عللی دارد؟

چگونه می‌توان با آن مقابله کرد؟

والدین چه کمکی می‌توانند برای کاهش این اضطراب انجام دهند؟ 

ابعاد، علل و راههای مقابله با آن را در ادامه مطلب بخوانید. 

  

موضوعات مرتبط: مشاوره ی تحصیلی

امید
۸۸/۰۹/۲۵ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

شاید نتوان به گذشته برگشت تا شروعی زیبا ساخت .

ولی می توان از همین حالا شروع کرد و پایانی زیبا ساخت.

 

موضوعات مرتبط: متفرقه

شرايط مشمولان براي شركت در آزمون سراسري 89-88
۸۸/۰۹/۱۸ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

 

شرايط مشمولان براي شركت در آزمون سراسري 89-88اعلام شد.


 
1- مشمولان متولد سال 1370 كه ديپلم فني و حرفه اي ‏-كارو دانش و يا پيش دانشگاهي را تا مهرماه سال 88 به شكل حضوري و يا غير حضوري اخذ كرده باشند
2- مشمولان متولد سال 1369 كه ديپلم فني و حرفه اي  - كارو دانش و يا پيش دانشگاهي را به شكل حضوري اخذ نموده  باشند.
3-متولدين نيمه دوم سال 1368 كه داراي ديپلم فني و حرفه اي - كارو دانش و يا پيش دانشگاهي هستند و در آزمون ورودي سال 88-87 پذيرفته نشده اند كه مي توانند با دريافت برگه اعزام تاريخ اعزام خودشان را تا تاريخ 18/7/87 تمديد كنند.
4-مشمولان متولد سالهاي قبل از 68 با رعايت شرايط سني حداكثر 24 سال سن كه تا اول مهرماه سال 88 دوره پيش دانشگاهي را بصورت حضوري اخذ مي نمايند .لازم به ذكر است حداكثر سن براي دارندگان ديپلم كارودانش و فني و حرفه اي 22 سال تمام باشد.
5-مشمولان دارنده برگه اعزام به خدمت بدون غيبت كه موعد اعزام آنها پس از تاريخ آزمون سراسري 89-88 باشد.
6-مشمولان دانشجوي ورودي سال 86 به بعد كه با اخذ معافيت تحصيلي در دانشگاه هستند و از زمان ثبت نام كمتر از 4 نيمسال را سپري كرده اند در صورت شركت در آزمون و قبولي در رشته يا دانشگاه بهتر مجاز هستند كه از رشته يا دانشگاه قبلي انصراف داده و در رشته يا دانشگاه جديد تحصيل خود را ادامه دهند.

منبع:www.police.ir

موضوعات مرتبط: اخبار دانشگاه

سهميه رزمندگان در کنکور89
۸۸/۰۹/۱۸ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )
 
دارندگان 6 ماه سابقه حضور در جبهه مشمول سهميه رزمندگان در کنکور 89  مي شوند
 
رزمندگاني که از 31 شهريورماه 1359 تا 31 شهريورماه 1367 حداقل به مدت شش ماه متوالي يا متناوب به صورت داوطلبانه در جبهه هاي جنگ تحميلي حضور داشته اند در آ‍زمون سراسري 89 مشمول استفاده از سهميه رزمندگان خواهند بود.
معاون اجرايي سازمان سنجش آموزش کشور روز سه شنبه با اعلام اين مطلب به خبرنگار فرهنگي ايرنا گفت:براساس ماده "1" و تبصره هاي چهارگانه اين ماده در آيين‌نامه اجرايي قانون ايجاد تسهيلات براي‌ ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب‌ بسيجي ‌به دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌، مدت‌ حضور يا خدمت‌ در جبهه‌ سربازان‌ و پاسداران‌ وظيفه‌ و همچنين‌ تعهدات‌ و مأموريت‌هاي‌ خدمتي‌ پرسنل‌ وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌هاي‌ نظامي‌ در جبهه‌ و نيز طرح‌ 6 ماهه‌ دانشجويان‌ دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌،          دنباله خبر را در ادامه مطلب بخوانید.
موضوعات مرتبط: اخبار دانشگاه

آزمون ریون
۸۸/۰۹/۰۶ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

با توجه به اتمام مهلت  برگزاری آزمون ماتریس های پیشرونده ( ریون ) در مدارس متوسطه و علاقمندی اکثر دانش آموزان به دانستن نتایج آزمون خود در پست حاضر،آزمون فوق را قرار دادم. ضروری است بر اساس دستورالعملهای ارائه شده مراحل را یکی پس از دیگری انجام داده تادر آخر از نتایج کار و میزان بهره هوشی خود مطلع شوند.

دستورالعمل آزمون ماتریس‌های پیشرونده ریون

سن اجرا 9 تا 18 سال

در هر یک از سؤال های این آزمون شکلی خواهید دید که قسمتی از آن ناقص است و در پایین آن نیز شکل قطعه‌های مختلف ارائه شده که فقط یکی از آنها از هر لحاظ مناسب است. وقتی در هر سؤال قطعه مناسب را پیدا کردید، روی آن کلیک کنید. سؤالات این آزمون به تدریج دشوارتر می‌شوند. شما برای انجام این آزمون 60 سؤالی، 45 دقیقه وقت دارید. 

 نکته: در صورتی که صفحات شما دیر load  می شود ( باز می شود ) می توانید زمان از دست رفته را اندازه گرفته و به 45 دقیقه ( زمان در نظر گرفته شده ) بیفزائید.

شروع

موضوعات مرتبط: مشاوره ی تحصیلی

سخنی با والدین ( شما برای هر ساعت کار چقدر پول می گیرید؟ )
۸۸/۰۸/۲۷ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

       دو ماه از سال تحصیلی گذشت و حجم درس های خوانده شده در کلاس ها  تقریباً زیاد شده ، ارزشیابی های مستمر و صدور کارنامه ماهانه دانش آموزان و دیدن نمرات پایین و خط های قرمز در کارنامه ها نشان می دهد که " باز همان آش است و همان کاسه" دانش آموزان متأسفانه میل و رغبت چندانی به درس و مشق از خود نشان نمی دهند . والدین به درس و مشق آنان بی توجهی می کنند. به مدارس مراجعه نمی کنند و جویای وضعیت تحصیلی و اخلاقی فرزندانشان نیستند. دعوت نامه های مدارس را جواب نمی دهند و از همکاری و ارتباط مستمر و تنگاتنگ با مدارس دوری و پرهیز می کنند. راه اندازی سیستم تلفن گویای مدارس هم مزید بر علت شده تا مراجعه اولیا به مدارس کمتر شود و از آن حداقل پیگیری ها ،همکاری و همفکری های اولیای مدارس و خانه باز هم کاسته شود. کاری که در دراز مدت به نفع فرزندان ، خانواده و جامعه نخواهد بود و مشکلات عدیده آن دیر یا زود یقه ی خانواده ها را خواهد گرفت. اولیای محترم بهانه های زیادی را برای عدم مراجعه و حضور خود در مدارس همچنین  پیگیری نکردن کارها و تکالیف درسی فرزندانشان در منزل مطرح خواهند کرد از جمله " مشغله کاری ". آنان به اعتقاد خود فرزندانشان به این امر قانع و راضی خواهند بود!......... داستان زیر می تواند سرمشق و الگوی مناسب و قابل تأملی برای والدین گرامی بوده که خیال نکنند وظیفه آنان تنها تأمین معاش خانواده است بلکه ...... ( نتیجه گیری از داستان را به خود والدین ارجمند احاله می نمایم).

مردی، دیر وقت، خسته و عصبانی، از سر کار به خانه بازگشت. دم در پسر پنج ساله اش را دید که در انتظار او بود.
بابا! یک سوال از شما بپرسم؟
بله حتما. چه سوالی؟
بابا، شما برای هر ساعت کار، چقدر پول می گیرید؟
مرد با عصبانیت پاسخ داد:" این به تو ارتباطی ندارد. چرا چنین سوالی می کنی؟"
فقط می خواهم بدانم. بگویید برای هر ساعت کار، چقدر پول می گیرید؟
اگر باید بدانی خوب می گویم، 20 دلار.
پسر کوچک در حالی که سرش پایین بود، آه کشید. سپس به مرد نگاه کرد و گفت:" می شود لطفا 10 دلار به من قرض بدهید؟"
مرد بیشتر عصبانی شد و گفت:" اگر دلیلت برای پرسیدن این سوال، فقط این بود که پولی برای خریدن یک اسباب بازی مزخرف از من بگیری، سریع به اتاقت برو، فکر کن و ببین که چرا اینقدر خود خواه هستی. من هر روز، سخت کار می کنم و برای چنین رفتارهای کودکانه ای وقت ندارم."
پسر کوچک، آرام به اتاقش رفت و در را بست.
مرد نشست و باز هم عصبانی تر شد:" چطور به خودش اجازه می دهد برای گرفتن پول از من چنین سوالی بپرسد؟" بعد از حدود یک ساعت مرد آرام تر شد و فکر کرد که شاید با پسر کوچکش خیلی تند و خشن رفتار کرده است. شاید واقعا چیزی بوده که او برای خریدش به 10 دلار نیاز داشته است. به خصوص اینکه خیلی کم پیش می آمد پسرک از پدرش در خواست پول کند.
مرد به سمت اتاق پسر رفت و در را باز کرد.
خواب هستی پسرم؟
نه پدر، بیدارم.
فکر کردم شاید با تو خشن رفتار کرده ام. امروز کارم سخت و طولانی بود و همه ناراحتی هایم را سر تو خالی کردم. بیا، این 10 دلاری که خواسته بودی.
پسر کوچولو نشست، خندید و فریاد زد:" متشکرم بابا" بعد دستش را زیر بالشش برد و چند اسکناس مچاله شده در آورد.
مرد وقتی دید پسر کوچولو خودش هم پول داشته است، دوباره عصبانی شد و غرولند کنان گفت:" با اینکه خودت پول داشتی، چرا باز هم پول خواستی؟"
پسر کوچولو پاسخ داد:" برای اینکه پولم کافی نبود، ولی الان هست. حالا من 20 دلار دارم. می توانم یک ساعت از کار شما را بخرم تا فردا زودتر به خانه بیایید؟ دوست دارم با شما شام بخورم......."

===============================================

شما اولیای گرامی  برای نشستن و غذا خوردن با فرزندتان چقدر وقت می گذارید؟

موضوعات مرتبط: اجتماعی

اهمیت،اصول و شیوه های برنامه ریزی تحصیلی
۸۸/۰۸/۲۶ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

اهمیت برنامه ریزی تحصیلی

امور درسی یکی از مهمترین فعالیت هایست که اهمیت زیادی در سایر جنبه‌های زندگی دارد. بر این اساس انجام این فعالیت مهم به نحو احسن بطوری که نتایج خوب و عالی در بر داشته باشد اهمیت زیادی پیدا می‌کند. هیچ کاری بدون برنامه ریزی فعالیتی کامل نخواهد بود. بویژه مسائل درسی و تحصیلی بیشتری دارند، مدت زمان در آنها مهم است و ... .

فواید و شیوه های اصولی برنامه ریزی تحصیلی را در ادامه مطلب بخوانید.

موضوعات مرتبط: مشاوره ی تحصیلی

آشنایی با شاخه های فنی و حرفه ای و کاردانش برای علاقمندان به انتخاب این شاخه ها
۸۸/۰۸/۲۳ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

 1 - آشنایی با رشته های شاخه فنی و حرفه ای :

2 - آشنایی با رشته های شاخه کاردانش :

برای دیدن متن کامل به ادامه مطلب بروید.

موضوعات مرتبط: مشاوره ی تحصیلی

زندگی خویش را متحول سازید.
۸۸/۰۸/۱۲ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

 در پاسخ به نظر خواهی سرور ارجمند جناب آقای سیدیان http://saidyan.blogfa.com در پست "دست پشت کنکوری ها را بگیرید." مبنی بر برگرداندن شور و نشاط به پشت کنکوری های عزیز بر خود لازم دانستم تا با بهره گیری از یافته های روان شناسی  و مهارت های زندگی راهکارهای زیر را جهت استفاده این عزیزان ارائه نمایم باشد که مفید واقع شود. انشاءالله


1-ریتم زندگی خود را آرام کنید.

شما نیاز به زمان دارید تا بتوانید فکر کنید و افکار خود را در زندگی فردی بازتاب دهید. اگر تمام مدت سرتان شلوغ باشد، وقت کافی برای فکر کردن به اهداف خود ندارید چه برسد به اینکه بخواهید دست به عمل بزنید و زندگیتان را تغییر دهید. پس ریتم زندگی خود را آرام و ملایم نمایید و برای تغییر در زندگی خود فضا ایجاد کنید.

سعی کنید آهسته به جلو پیش بروید تا در عین حال بتوانید بیش از پیش از زندگی لذت ببرید. مشغولیت های بی مورد نه تنها لذت تماشای مناظر بی نظیر زندگی را از شما می گیرند بلکه باعث می شوند که شما هیچ حسی نسبت به اینکه کجا هستید، به کجا می روید، و چه کاری انجام می دهید نیز نداشته باشید. ( ادی کانتور )

2- خواستار تغییرباشید.

"تمایل داشتن" ضروری است. این زندگی شماست، هیچ کس نمی تواند در آن تغییر ایجاد کند مگر خود شما. اگر خودتان خواستار تغییر نباشید، آنگاه هیچ چیز در این دنیا نمی تواند شما را مجبور به تغییر کند.

به این منظور در ابتدا باید به خود بگویید که با ایجاد تغییر، زندگی من از شرایط فعلی بهتر خواهد شد. اصلاً مهم نیست که زندگی شما تا چه اندازه خوب است به هر حال باز هم جای پیشرفت و ترقی وجود دارد. از سوی دیگر اگر تصور می کنید که زندگیتان اصلاً خوب نیست، باز هم ناامید نشوید، همیشه جای امیدواری برای بهبود اوضاع جود دارد. به خودتان بقبولانید که همیشه توانایی ایجاد تغییرات مناسب در زندگی را دارید.

3-مسئولیت پذیر باشید.

قبول مسئولیت های زندگی یک "باید" است. دیگران را به خاطر اتفاقات بدی که در زندگیتان رخ می دهد سرزنش نکنید. انگشت سرزنش خود را به سوی خانواده، دوستان، کارفرما و یا وضعیت بد اقتصادی جامعه نشانه نگیرید. خوبی و بدی موجود در زندگی مستقیماً به عملکرد فردی شما بستگی دارد. زمانیکه مسئولیت این موارد را پذیرفتید، آنگاه می توانید انتظار ایجاد تغییرات شگرفی را در زندگی خود داشته باشید.

باید تصمیم بگیریم که خودمان و نه اوضاع و احوال پیرامونمان را تغییر دهیم. با این روش می توانیم خیلی موثرتر عمل کنیم.( استفان کوی)

4-ارزش های اصلی تان را مرور کنید.

در اعماق قلب هر فرد اصولی وجود دارد که وی به شدت به آنها معتقد است. از خود سوال کنید ارزشمندترین چیزی که در زندگیتان وجود دارد چیست؟ احساس می کنید برای داشتن یک زندگی موفق باید چه اصولی را رعایت کنید؟ اینها ارزش هایی هستند که خودتان باید نسبت به آنها آگاهی داشته باشید. آنها را پیدا کنید و به خودتان یادآوری نمایید.

5- دلایل مهم زندگی تان را پیدا کنید.

ایجاد تغییر کار ساده ای نیست چراکه شما باید بر سکون حاکم بر زندگی خود غلبه کنید. درست مثل یک شاتل فضایی که برای غلبه بر جاذبه ی زمین نیاز به یک موشک پرقدرت دارد. شما هم برای غلبه بر سکون موجود در زندگی نیاز به یک منبع پرقدرت انرژی دارید. دلیل شما برای تغییر درست همان منبع انرژی است. برای پیدا کردن این دلایل ببینید چه چیزهایی برایتان مهم هستند.

6- افکار نیرو بخش را جایگزین افکار محدود کننده کنید.

افکار محدود کننده جزء بزرگترین موانعی هستند که شما را از پیشرفت در زندگی محروم می کنند. ابتدا باید آنها را پیدا کنید تا بعداً بتوانید بر آنها غلبه کنید. به منظور تشخیص این قبیل افکار در ذهن خود به دنبال افکاری باشید که شامل عبارات زیر هستند:

"من نمی توانم...."

"قادر نیستم که ...."

"من هیچ وقت نتوانستم ...."

"هیچ راهی وجود ندارد که ...."

هر زمان که در ذهن خود به یکی از این افکار برخورد کردید، آن را یادداشت نمایید و یک تفکر نیرو بخش را جایگزین آن نمایید. در مقابل هر جمله منفی یک جمله ی مثبت بنویسید.

7- عادات خوب را جایگزین عادات بد کنید.

شما می بایست علاوه بر افکار محدود کننده، عادات بد خود را نیز پیدا کنید. آیا عاداتی هستند که همیشه شما را از اقدام کردن باز می دارند؟ آیا رفتارهایی هستند که باید از آنها دست بشکنید؟ بهتر است که لیستی از آنها تهیه نمایید.

سپس به جای اینکه سعی کنید آنها را ترک کنید، یک سری عادات مثبت برای جایگزین نمودن آنها در نظر بگیرید. فرض کنید یکی از عادات بد شما تماشای بیش از اندازه تلویزیون است. به جای اینکه مدت زمان تماشای تلویزیون را کم کنید، به انجام کاری فکر کنید که جایگزین تلویزیون شود. به عنوان مثال می توانید مطالعه کردن را انتخاب کنید.

8- برای خود الگو و مربی انتخاب کنید.

پیدا کردن یک الگو در زندگی کمک بزرگی در راه تعالی آرمان ها محسوب می شود. او می تواند شما را راهنمایی کرده و مشکلات و موانع موجود بر سر راهتان را یادآوری نماید. با این کار می توانید در وقت و ان‍رژی خود صرفه جویی کنید.

البته پیدا کردن یک مربی خوب ساده نیست و در ابتدا شما باید به او ثابت کنید که فرد مستعد و قابلی هستید. سعی کنید در نظر او فرد مفیدی جلوه کنید. در کارها کمکش کنید تا ثابت کنید که شاگرد زرنگی هستید و این ارزش را دارید که بر روی شما سرمایه گذاری کند.

9-انتظارات منطقی داشته باشید.

باید از ابتدای راه انتظارات منطقی را در ذهن خود بپرورانید. کار شما در مراحل ابتدایی به مراتب ساده تر است و هر چه جلوتر می روید موانع و مشکلات هم بیشتر می شوند. تغییر و تحول نیازمند زمان است به ویژه اگر بخواهید تغییرات دائمی در زندگی خود ایجاد کنید. انتظارات منطقی، شما را در شرایط سخت همچنان پابرجا نگه می دارند.

10- پیوسته در حرکت باشید.

مسئله اصلی آغاز نمودن کار است. زمانیکه شروع کردید، آن وقت می توانید با سرعت دلخواه به جلو پیش بروید. درست مثل هل داد ماشین، در ابتدا باید نیروی زیادی به آن وارد کنید تا راه بیفتد، اما وقتی راه افتاد نیاز به انرژی کمتری دارد.

همیشه در حال بهبود زندگی خود باشید. سعی کنید هر روزتان بهتر از دیروز باشد. همانطور که قبلاً هم گفتیم تا تغییر و تحول نباشد، خبری از رشد و پیشرفت هم نخواهد بود.

موضوعات مرتبط: مشاوره ی تحصیلی

پند زندگی!!!
۸۸/۰۸/۰۹ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

پند اول:
بوقلموني،گاوي بديد و بگفت: در آرزوي پروازم اما چگونه ، ندانم
گاو پاسخ داد: گر ز تپاله من خوري قدرت بر بالهايت فتد و پرواز كني
بوقلمون خورد و بر شاخي نشست
تيراندازي ماهر، بوقلمون بر درخت بديد
تيري بر آن نگون بخت بينداخت و هلاكش نمود
نتيجه اخلاقي
با خوردن هر گندي شايد به بالا رسي، ليك در بالا نماني


پند دوم:
گنجشكي از سرماي بسيار قدرت پرواز از كف بداد و در برف افتاد
گاوي گذر همي كرد و تپاله بر وي انداخت
گنجشك ز گرماي تپاله جان بگرفت و به آواز مشغول شد
گربه اي آواز بشنيد، جست و گنجشك بدندان بگرفت و بخورد
نتيجه اخلاقي
هر كه گندي بر تو انداخت، حتماً دشمن نباشد
هر كه از گندي بدر آوردت، حتماً دوست نباشد
گر خوشي، دهان ببند و آواز، بلند مخوان


پند سوم:
خرگوش از كلاغي بر سر شاخه پرسيد
كه آيا من نيز ميتوانم چون تو نشسته ، كار نكنم؟
كلاغ پاسخ داد: چرا كه نه خرگوش بنشست بي حركت روباهي از ره رسيد و خرگوش بخورد
نتيجه اخلاقي
لازمه ي نشستن و كار نكردن بالا نشستن است


پند چهارم:
براي تعيين رئيس، اعضاء بدن گرد آمدند
مغز بگفت كه مراست اين مقام كه همه دستورات از من است
سلسله اعصاب شايستگي رياست، از آن خود خواند كه منم پيام رسان به شما ، كه بي من پيامي نيايد.
ريه بانگ بر آورد هوا، كه رساند؟ ... من، بي هوا دمي نمانيد، پس رياست مراست
و هر عضوي به نحوي مدعي ، تا به آخر كه ......  دعوي رياست كرد
اعضاء بناي خنده و تمسخرنهادند و ......  برفت و شش روز بسته ماند اختلال در كار اعضاء پديدار گشت.
روز هفتم، زين انسداد جان ها به لب رسيد و ......  با اتفاق آراء به رياست رسيد
نتيجه اخلاقي
چون لازمه ي رياست علم و تخصص نباشد، هر ...... رياست كند .

منبع:http://dastan74.blogfa.com/

موضوعات مرتبط: اجتماعی

شیوه و روش تدریس کتاب برنامه ریزی تحصیلی و شغلی سال اول متوسطه
۸۸/۰۸/۰۶ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )
با عنایت به اهداف کلی درس برنامه ریزی تحصیلی و شغلی سال اول متوسطه و محتوای آن، توجه و رعایت نکات ذیل از سوی مشاوران محترم مدارس متوسطه به نظر اینجانب ضروری بوده که اهم آنها و فلسفه وجودی این درس در سال اول را جهت استفاده و به کار گیری مشاوران بزرگوار تقدیم می دارم باشد که مورد استفاده بوده و گره ای از گره های کور تدریس این درس را باز نماید.

1 - آشنا ساختن دانش آموز با ویژگیهای شخصیتی خویش (رغبتها ، استعدادها، نیازها ، توانمندیها ، ارزشها ، خلق و خو .....)
3 - آموزش روش صحیح برنامه ریزی، مشگل گشایی و تصمیم گیری برای بهره وری از دو شناخت قبلی( خویشتن و محیط )
2- آگاه ساختن آنها از امکانات مختلف تحصیلی –شغلی وزمینه های مختلف اشتغال در جامعه
مشاور با رهبری غیر مستقیم از طریق پرسش های باز پیرامون سه محور آموزشی بر آن است تا با ایجاد انگیزه ،احساس نیاز ، تقبل مسئولیت در دانش آموزان آنان را برای ارتقای دانش خویش حول سه محور فوق تشویق نماید.
هدف اصلی تقویت اندیشیدن در دانش آموز است . مشاور رهبری است فعال کننده و خلاق نه صرفا"القاءکننده و منفعل. او با آگاهی از سه محور آموزشی نقش تسهیل کننده یادگیری را ایفا می کند ، یاد نمی دهد بلکه یادگیری را تقویت می کند . از طریق پرسشها ی باز و پرسش های هدایت شده شرایط یادگیری را مناسب می کند.
طرح پرسش هوشمندانه ، تحریک به یادگیری و دستیابی به مجهول مهمتر از ارائه اطلاعات است .
مشاور پیرامون سه محور آموزشی ( شناخت خود، شناخت محیط ، برنامه ریزی، حل مسئله وتصمیم گیری) به دانش آموز کمک می کند بیندیشد، نه اینکه تصمیم قاطع بگیرد .در هر درسی ایجاد انگیزه و ارتباط درس با زندگی انی و آتی مشکل است . مشاور با ایجاد انگیزه مشکل ندارد خوشبختانه با علاقه وافر دانش آموز روبروست چون مرتبط با محتوای زندگی واقعی و آینده است ، اهمیت برخورداری از مهارت برنامه ریزی جاذبه درس را بیشتر می کند چون فرد قادر است سرنوشت تحصیلی شغلی خودرا تا حدی کنترل کند.
روش تدریس مورد استفاده در درس برنامه ریزی
1 - بحث آزاد
معلم با طرح سؤال بحثی را آغاز می کند و دانش آموز برای مشارکت آزاد هست . با علاقه و آزادانه عقاید خود را مطرح می کند و در پایان مشاور جمع بندی می کند.
2 - بحث کنترل شده توسط مشاور
مشاوردانش آموز را به طرح سؤال ترغیب می کند . مشاور هدایت و کنترل کامل را دارد. او بحث را به سوی هدف هدایت می کند. هرچه طرز برخورد و نگرشمان بهتر باشد ، بیشتر امکان دارد که موفق شویم و به هدفمان برسیم.
3 - روش سقراطی
مشاور صحبت نمی کند ، سؤال می کند به گونه ای که فرد ابتدا احساس آگاهی می کند، سپس به جهل خود پی می برد، بعد به حقیقت می رسد . در این روش به مسائل جزئی کمتر اهمیت داده می شود . از جزئیات به کلیات می رسد .
4 - روش پرسش و پاسخ
هنگامی که می خواهیم دانش آموز به تفکر درباره مفهوم جدیدی که آموخته تشویق شود.
5– روش پرسش های پی گیر
دانش آموز را به تفکر عمیق تر ، سطح یادگیری بالاتر یاری می دهد . تحریک دانش آموز که سؤالات را صحیح تر ، دقیق تر و عمیق تر مطرح کند. راهنمایی دانش آموز برای رسیدن به پاسخ مورد نظر
6- روش بحث گروهی
در صورتی که موضوعی مورد علاقه مشترک افراد باشد ،و در مورد آن اطلاعاتی داشته و برای اعضا قابل فهم و آسان باشد و بتوانند در مورد آن اظهار نظر کنند می توان از این روش استفاده کرد.
به منظور تصمیم گیری در انجام یک کار ، شناخت مسائل و پیدا کردن راه حل ها ، جهت ایجاد ارتباط مطلوب اجتماعی ، جهت ایجاد توانایی رهبری و قدرت انتقاد ، اطلاع دادن در مورد مسائل مشترک و ایجاد توانایی اظهار نظر در جمع این روش بکار برده می شود.

هدف رفتاری
در سایه اندیشیدن به مفاهیم فوق ( سه محور آموزشی ) و کسب شناخت بهتر ، در پایان ترم دانش آموزان قادر خواهند بود :
1 - نیمرخ واضحتری از رغبتها ، توانمندیها ، ارزشها و ... شخصیت خویش را ترسیم نماید.
2 – اطلاعات تحصیلی – شغلی جامع تری را نسبت به ابتدای ترم ابراز دارند.
3 – شاخه ها و برنامه های آموزشی نظام جدید متوسطه را تا مرحله دانشگاه بخوبی بیان کنند.
4 – با آگاهی ، اعتماد و احترام به نفس بیشتری برای سال آینده خود انتخاب رشته نمایند.

هدف کلی درس آشنایی با برنامه ریزی تحصیلی - شغلی
الف - کمک به دانش آموزان در آشنایی با نظام جدید متوسطه و ضوابط رشته ها ، گزینش صحیح با توجه به هدفهای آتی
ب - تسهیل و تسریع بلوغ حرفه ای دانش آموزان از طریق اندیشیدن ، و کسب شناخت برتر پیرامون سه محور آموزشی خوشناسی، شناخت محیطهای تحصیلی – شغلی و مهارتهای برنامه ریزی ، حل مسئله و تصمیم گیری
نقش مشاور در راهنمایی حرفه ای ( تحصیلی – شغلی ) نوجوان
مشاور ، اولین مسئول ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره در مدرسه و عامل اصلی اجرای برنامه راهنمای حرفه ایی است. او نقشی دو گانه دارد.:
1 – بین خانه و مدرسه و جامعه نقش یک رابط و تسهیل کننده را ایفا می کندتا بتواند از این طریق تمام منابع موجود کمک به رشد مطلوب دانش آموز شناسایی کرده و به تحرک در آورد.
2 – به عنوان یک معلم ویژه به دانش آموزان کمک می کند تا درک شخصی خویش را افزایش دهند، مهارتها و اطلاعات لازم تحصیلی – شغلی را کسب نمایند، توان برنامه ریزی و حل مسئله را درخود تقویت نمایند و قادر به اخذ تصمیمات آگاهانه و معقول شوند .
ابزار های مورد استفاده در درس برنامه ریزی
1 - کتاب برنامه ریزی
2 _بروشور های تهیه شده در رابطه با نظام جدید متوسطه و ضوابط رشته
3 _بروشورهای شغلی توسط دانش آموزان و دیگران
4_ پرسشنامه، مصاحبه ، فیلم های شغلی
5 - تهیه فرهنگنامه تحصیلی توسط خود دانش آموزان
6 - تهیه فرهنگنامه شغلی توسط خود دانش آموزان
7 – دفترچه کنکور
8 – پیک سنجش یا راهیان دانشگاه
نحوه استفاده از کتاب
-به کتاب صرفأ بصورت یک ابزار نگاه کنید . از منابع جنبی برای تکمیل کار استفاده کنید.
از خودسنجیها ( چک لیست ) و جدول شما در یک صفحه به منظور خودشناسی و برنامه ریزی استفاده کنید .
با توجه به اهداف درس از فصول کتاب برای بحث گروهی استفاده کنید . توجه کنید از روش بارش فکری استفاده کنید.
گام به گام لازم نیست با مطالب کتاب جلو برود
از طرح ها و نمودارهای کتاب برای آموزش می توان استفاده کرد.
مطالب سنگین کتاب را به زبان دانش آموزی مطرح کنید.
توجه داشته باشید دانش آموز از کتاب به عنوان اطلاعات تکمیلی استفاده کند و نه مطالبی که باید حفظ شود.
از موضوعات کتاب برای کار گروهی بیشتر استفاده کنید.
دانش آموز را در ابتدا با شیوه تدریس و آموزش و نحوه ارزشیابی آشنا کنید.
در آموزش کلیه مباحث کتاب از روش مشاوره راهنمایی گروهی بهره گیریدو از شیوه تدریس به طریق سخنرانی پرهیز نمایید.
برای تشویق دانش آموز می توان برای فعالیت فوق برنامه ، پویایی گروهی را امتیاز بیشتر دهید.
ارزشیابی در قالب حل مسئله موردی باشد . به عبارت دیگر مفاهیم درس استنباطی است و یادگیری از طریق حل مسئله و برنامه ریزی برای موارد فرضی ارزشیابی می شود.
ارزشیابی درس برنامه ریزی
لغت امتحان در این درس به هیچ وجه مفهومی ندارد. تنها به منظور شناخت نقاط قوت و ضعف یادگیری دانش آموز در جهت اصلاح و تجدید نظر در روند کار مشاور حداقل سه بار ارزشیابی خواهیم داشت. هدف از ارزشیابی ، اصلاح و پیشرفت است و اگر چنین نکنیم هرگز به اثرات مثبت ومنفی کار خویش پی نخواهیم برد.
ابتدا ، با انجام یک پیش آزمون از سطح آگاهی دانش آموز پیرامون مفاهیم کلی سه محور اصلی ( شناخت خود –شناخت محیط – برنامه ریزی ،حل مسئله، تصمیم گیری )مطلع خواهیم شد. این ترزشیابی هنگامی که با ارزشیابی دوم ما ( ارزشیابی میان سال ) مقایسه شود شما را از پیشرفت دانش آموزان و کارآیی روشهای خویش آگاه می سازد. در آزمون دوم دانش آموزانی که موفقیت کمتری داشته اند را شناسایی نموده و در بر طرف کردن نقاط ضعف آنان را یاری می دهیم.
از آنجا که یادگیری در این کلاس متکی بر تقویت اندیشیدن و خلاقیت ذهنی و حل مسئله است . 8 نمره متعلق به کارهای عملی دانش آموزان مانند تهیه بروشورها ی شغلی روزنامه دیواری ، انجام مصاحبه شغلی ، ارائه طبقه بندی های مفید تحصیلی شغلی ، معرفی یک خانواده شغلی ، برگزاری سخنرانی پیرامون مشاغل یا رشته های تحصیلی دانش آموزان و .....است چون محور کلاس دانش آموز و رغبتها ، نیازها، تواناییها و استعداد اوست پیشنهادهای دیگری توسط دانش آموز می تواند پذیرفته شود.
12 نمره دیگر به ارزشیابی کتبی از پیشرفت ذهنی در زمینه برنامه ریزی تحصیلی –شغلی و حل مسئله برای موارد فرضی اختصاص دارد. باید دانست پاسخ صحیح یا راه حل قطعی مورد نظر نیست بلکه شیوه حل مسئله و رعایت نکات مهم و ضوابط اصلی برنامه ریزی و حل مسئله مورد نظر می باشد. آیا حول محور خود شناسی بوده، آیا توجه به امکانات محیطی داشته، به احتمالات و عامل ریسک توجه داشته ، اطلاعات کافی داشته ، از یک روش سیستماتیک در حل مسئله استفاده کرده و در مجموع چه راه حل هایی ابتکاری و خلاقی به ذهنش رسیده است
در نظر گرفتن ملاکهای معین برای نمره گذاری از اعمال نظر شخصی ما می تواند جلوگیری کند .
موضوعات مرتبط: مشاوره ی تحصیلی

اعلام نتایج اقدام پژوهی مرحله استانی!!!؟؟؟
۸۸/۰۷/۲۸ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )


دیروز بخشنامه ای از سوی اداره ی آموزش و پرورش شهرستان به کلیه مدارس مقاطع مختلف ارسال گردید که در آن نتایج ارزیابی مرحله استانی طرح های اقدام پژوهی همکاران محترم سه مقطع اعلام گردیده بود. در این میان طرح اقدام پژوهی این جانب که در مرحله شهرستانی به عنوان طرح برتر و برگزیده به مرحله استانی راه یافته بود کماکان در این مرحله هم با اختلاف امتیاز به عنوان طرح اول شناخته شده و اعلام گردیده است. اما نکته جالب آن این بود، علیرغم کسب رتبه اول و اعلام بخشنامه ای آن طرح های نفرات دوم و سوم جهت شرکت در مرحله کشوری معرفی شده اند که این اقدام مسئولین استانی جای سؤال بسیار دارد و اما و اگرهای فراوانی را به ذهن خوانندگان بخشنامه متبادر می سازد. مشخص نیست که حذف طرح پژوهشی من و معرفی نکردن آن جهت مرحله کشوری به چه انگیزه ای بوده !!!؟؟؟ و با چه معیار و میزان و ملاکی صورت گرفته است؟؟؟!!! امید است که اقدام دست اندرکاران مربوطه بدور از هر گونه قصد و غرض (...)بوده و دلیل و برهان قانع کننده ای داشته باشند!!!

البته تا کنون پیگیری و تماس های بنده بدون جواب مانده و پاسخ مشخص و قانع کننده ای به من داده نشده است.

چکیده اقدام پژوهی بنده با عنوان " چگونه توانستم بیش فعالی فرزاد را کنترل کنم؟" را در ادامه مطلب بخوانید.


اعلام اسامي‌ گروه دوم پذيرفته شدگان رشته‌‌هاي‌ تحصيلي مراکز تربيت معلم
۸۸/۰۷/۲۰ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )
اسامی‌ گروه دوم پذیرفته شدگان رشته‌‌های‌ تحصیلی مراکز تربیت معلم وابسته به وزارت آموزش و پرورش در آزمون‌ سراسری‌ سال 88 اعلام شد.

بنابه اعلام سازمان سنجش، فهرست تعداد دیگری از پذیرفته شدگان رشته‌‌های‌ تحصیلی مراکز تربیت معلم وابسته به وزارت آموزش و پرورش که نتیجه صلاحیتهای عمومی آنان از سوی هیئت مرکزی گزارش وزارت آموزش و پرورش به این سازمان ارسال شد، در سایت این سازمان به نشانی www.sanjesh.org در روز سه شنبه 21 مهر اعلام می شود.

پذیرفته‌شدگان‌ مذکور لازم است با در دست داشتن مدارک مورد نیاز مندرج در اطلاعیه اعلام نتایج آزمون سراسری و با توجه به موارد اعلام شده از روز شنبه 2 تا 5 آبان به مرکز محل قبولی برای ثبت نام مراجعه کنند.

پذیرفته ‌شدگان هریک از رشته های تحصیلی که اسامی آنها اعلام می شود، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 89 نخواهند بود.
موضوعات مرتبط: اخبار دانشگاه

شرايط جديد ثبت ‌نام مشمولان وظيفه در دانشگاهها
۸۸/۰۶/۲۶ ساعت |توسط مدیر خلیل وکیلی | ( )

به منظور مشخص نمودن وضعيت مشموليت افراد ذكور پذيرفته شده در آزمونهاي موسسات آموزش عالي در سال 88 و ثبت نام و شروع به تحصيل آنان، شرايط جديد ثبت نام مشمولان وظيفه در دانشگاهها و موسسات آموزش عالي كشور از سوي سازمان وظيفه عمومي ناجا اعلام شد.

مشمولاني كه ضمن قبولي در آزمونهاي سراسري در سال اعزام به خدمت يعني سالي كه در آن سال به سن 19 سالگي تمام مي‌رسند و قصد شروع به تحصيل در موسسات آموزش عالي را دارند به شرط اخذ مدرك ديپلم حضوري در سال اعزام و يا سالهاي قبل، شروع به تحصيل از مهر ماه آنان بلامانع است، ضمنا اخذ پيش دانشگاهي براي اين افراد به صورت غير حضوري منعي نخواهد داشت. به عنوان مثال، تحصيل متولدين سال 1369 از مهرماه 88 با رعايت موارد فوق مجاز مي‌باشد.

همچنين مشمولان متولد نيمه دوم هر سال كه در سال اعزام به خدمت، سالي كه در آن سال به سن 19 سالگي تمام خواهند رسيد، به شرط اخذ ديپلم فني و حرفه‌اي يا كار و دانش و يا پيش دانشگاهي به صورت حضوري، با معرفي به موقع به سازمان وظيفه عمومي مي‌توانند از مزاياي تعويق اعزام به خدمت تا 18 مهر ماه سال بعد برخوردار و آمادگي جهت شركت در كنكور سال بعد را كسب كنند.

مشمولاني كه دوره ديپلم فني و حرفه‌اي يا كار و دانش را حداكثر تا سن 22 سالگي و يا دوره پيش دانشگاهي را حداكثر تا سن 24 سالگي به صورت حضوري طي كرده‌اند مجاز به شركت در آزمون و شروع به تحصيل در موسسات آموزش عالي از مهرماه سال اخذ فراغت ديپلم يا پيش دانشگاهي مي‌باشند.

نحوه ثبت‌نام طلاب مشمول خدمت

طلاب حوزه علميه برخوردار از معافيت تحصيلي حوزوي با موافقت كتبي شوراي مديريت حوزه علميه قم و يا نمايندان آن شورا در ساير شهرها مبني بر اينكه طلبه قادر است ضمن تحصيل در حوزه بطور جانبي در دانشگاه نيز تحصيل نمايد، بديهي است هر زمان معافيت تحصيلي وي در حوزه به اتمام برسد مشمول واجد شرايط ادامه تحصيل در دانشگاه نخواهد بود.

بر اساس اين گزارش، مشمولان داراي معافيت موقت پزشكي كه در زمان ثبت نام اعتبار معافيت آن مقتضي نشده باشد و فاقد سابقه تحصيلي دانشگاهي (اخراج – انصراف) باشند، اين قبيل افراد پس از اتمام مهلت معافيت جهت ادامه رسيدگي به وظيفه عمومي ذيربط مراجعه و در صورتي كه در شوراي پزشكي سرباز شناخته شوند از معافيت تحصيلي برخوردار خواهند شد.

ثبت‌نام مشمولان بدون غيبت و بدون سابقه دانشجوي اخراجي و انصرافي

مشمولاني كه بدون غيبت و بدون سابقه دانشجوي اخراجي و انصرافي به سازمان وظيفه عمومي خود را معرفي و درخواست رسيدگي معافيت پزشكي مي‌كنند و سپس در موسسات آموزش عالي پذيرفته مي‌شوند، مي‌توانند مجوز ثبت‌نام از وظيفه عمومي ذيربط اخذ و به دانشگاه‌ ارائه كنند و در صورت اخذ معافيت دائم كارت معافيت را به دانشگاه ارائه خواهند كرد، در غير اين صورت ضمن اعلام وظيفه عمومي مبني بر سرباز شدن، دانشگاه جهت وي درخواست معافيت تحصيلي خواهد نمود. به گزارش ايسنا در اين صورت مشمول موظف به پيگيري درخواست معافيت پزشكي بوده به نحوي كه بين اقدامات او هيچ فاصله‌اي ايجاد نشود.

معافيت تحصيلي در هر مقطع يك بار صادر مي‌شود.

تحصيل همزمان در دو دانشگاه سبب لغو معافيت تحصيلي مي‌شود.

گفتني است، معافيت تحصيلي در هر مقطع يك بار صادر مي‌شود، لذا تحصيل همزمان در دو دانشگاه سبب لغو معافيت تحصيلي و الزام مشمول جهت رسيدگي به وضع مشموليت و اعزام به خدمت مي‌شود.

شرط برخورداري از معافيت تحصيلي در تمامي مقاطع، شركت در آزمونهاي سراسري برگزار شده از سوي سازمان سنجش آموزش كشور و يا مركز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي مي‌باشد.

شرايط اخذ معافيت در موارد استثنا

البته مشمولاني كه برابر مقررات زير در دانشگاه پذيرش و شروع به تحصيل كنند، مورد استثنا از شركت در آزمون مي‌باشند:

- آيين نامه پذيرش دانشجويان ممتاز در دوره تحصيلي بالاتر بدون شركت در آزمون سراسري.

- آيين نامه اجرايي پذيرش قهرمانان در رشته تربيت بدني و علوم ورزشي دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي.

- آيين نامه نحوه پذيرش برگزيدگان جشنواره ها و مسابقات علمي در دوره‌هاي آموزش عالي.

- نخبگان معرفي شده از سوي بنياد ملي نخبگان ستاد كل نيروهاي مسلح.

تحصيل در حين خدمت بر خلاف ضوابط است.

بر اين اساس، تحصيل در حين خدمت بر خلاف ضوابط بوده و چنانچه در حين تحصيل بنا بر مشكلات خدمتي درخواست ترخيص از سوي دانشگاه به عمل آيد در شمول معافيت تحصيلي قرار نخواهد گرفت.

البته مشمولان غايب حق شركت در آزمون و شروع به تحصيل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي را ندارند.

نحوه ادامه تحصيل مشمولان فارغ‌التحصيل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي

فارغ التحصيلان مقاطع كارداني و بالاتر در مهلت 6 ماهه مقرر پس از فراغت از تحصيل مجاز به شركت در آزمون مقاطع بالاتر و شروع به تحصيل مي‌باشند.

مشمولان فارغ التحصيل دانشگاه‌ها با ارائه برگ اعزام بدون غيبت كه تاريخ اعزام مندرج در آن سپري نشده باشد، مي‌توانند در مقاطع تحصيلي بالاتر ثبت نام و شروع به تحصيل كنند. به گزارش ايسنا، مشمولان بندهاي فوق الزامي به شركت در آزمون در فرجه شش ماهه پس از فراغت ندارند و ملاك برخورداري از معافيت تحصيلي جهت آنان نداشتن غيبت و سابقه اخراج و انصراف در مقطع قبلي مي‌باشد.

در خاتمه شايان ذكر است، فارغ التحصيلان مقاطع كارداني مجاز به شركت در آزمونهاي دوره كارشناسي ارشد ناپيوسته مي‌باشند و در صورت شركت در آزمون‌هاي كارشناسي پيوسته بايد رشته تحصيلي آنان در دوره كارداني با رشته تحصيلي كارشناسي پيوسته متجانس و در يك گروه آزمايشي قرار داشته باشد به نحوي كه حداكثر طي مدت 4 سال دوره كارشناسي پيوسته را به اتمام برسانند.

 

موضوعات مرتبط: اجتماعی

 
دیگر موارد